Samorządy już nie tylko dają ulgi podatkowe, ale budują logistyczne systemy wsparcia nowych firm

Niezależność i bogactwo. O tym wielu marzy. Można oczywiście wygrać na loterii, ale bardziej prawdopodobne, że osiągniemy ten cel dzięki założeniu własnej firmy.

2015-10-12, 17:16

Samorządy już nie tylko dają ulgi podatkowe, ale budują logistyczne systemy wsparcia nowych firm

Posłuchaj

Bardzo dobrym pomysłem są też biura coworkingowe dla młodych przedsiębiorców, szczególnie te funkcjonujące ze wsparciem samorządu – podkreślają eksperci na antenie radiowej Czwórki. (Kamil Piechowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Można to zrobić choćby w rodzinnym mieście, korzystając z pomocy samorządu. Na jakie wsparcie może liczyć początkujący przedsiębiorca?

Gminy pomagają logistycznie…

Samorządy mogą pomóc przyszłym, młodym przedsiębiorcom na kilka sposobów. Po pierwsze mogą ułatwić sam proces zakładania firmy.

– Zakładanie nowej firmy jest dosyć uciążliwym procesem. Trzeba się zarejestrować w gminie, trzeba uzyskać numer REGON z Głównego Urzędu Statystycznego, należy się zarejestrować w urzędzie skarbowym i to wszystko trwa dość długo. I gminy mogą się starać, aby uczynić ten proces jak najbardziej przyjaznym, i próbować go nawet trochę przyspieszyć – zauważa prof. Paweł Swianiewicz z Zakładu Rozwoju Polityki Lokalnej Uniwersytetu Warszawskiego.

REKLAMA

…wspierają też finansowo

Samorządy mogą też pomóc finansowo. Między innymi przy podatku od nieruchomości.

– Bywa to dosyć uciążliwe. Ale np. gdy maksymalna stawka za 1 mkw. powierzchni biurowej wynosi ponad 20 zł, to już są sumy zauważalne. Samorząd może, uchwałą Rady Gminy, wprowadzić ulgi dla nowo tworzonych przedsiębiorstw, aczkolwiek wielkość udzielonej ulgi liczy się jako element pomocy publicznej. Dlatego też ze względu na regulacje unijne, i polskie – które idą w ślad za nimi, wielkość tej ulgi jest ograniczona – dodaje prof. Paweł Swianiewicz.

Inkubatory przedsiębiorczości dla nowych firm

Samorządy mogą również tworzyć na swoim terenie inkubatory przedsiębiorczości.

– Mogą one starać się stworzyć takie cieplarniane warunki dla przedsiębiorczości. I na przykład wynajmować przez jakiś czas powierzchnię biurową po cenie niższej od ceny rynkowej, oferować wspólną przestrzeń biurową, podstawowe doradztwo w zakresie spraw prawnych, czy też podatkowych – wylicza prof. Swianiewicz.

REKLAMA

Z tym, że takie inicjatywy się przydają, zgadza się Wiktor Doktór z Fundacji Pro Progressio.

– W Tarnowie jest oddzielne miejsce dla nowo tworzonego biznesu, w samym centrum, gdzie władze miasto zdecydowało się na wynajęcie części budynku. Przygotowano tam część wspólną, gdzie udziela się porad dla młodych biznesmenów, i gdzie możliwy jest dostęp do Internetu dla osób chcących korzystać z tego miejsca pracy. I takich przykładów kilka w Polsce już mamy – podkreśla ekspert.

Ale jednak jest ich wciąż za mało.

Biura coworkingowe dla początkujących biznesmenów

Bardzo dobrym pomysłem są też biura coworkingowe dla młodych przedsiębiorców, szczególnie te funkcjonujące ze wsparciem samorządu

REKLAMA

– Kiedyś robiliśmy badania coworkingu i doliczyliśmy się ok. 146 biur coworkingowych w Polsce, a w samym Berlinie jest ich 300. Owszem, większość z nich to są inicjatywy prywatne. Natomiast bardzo dobrze, że samorząd angażuje się w tworzenie takich przestrzeni wspólnych. Przykładem może być biuro w Łodzi, które właśnie przy wsparciu władz miasta, przez pierwszy rok działalności mogło być spokojne o swoje istnienie. A to był czas, który pozwolił na rozwinięcie działalności – komentuje Wiktor Doktór.

Poza biurami coworkingowymi samorządy mogą również zabiegać o tworzenie specjalnych stref ekonomicznych i parków naukowo technologicznych.

Kamil Piechowski, mb

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej