Szczyt Klimatyczny: „czysta energia” będzie droższa. Jednak zapewni zdrowsze warunki życia

Do Paryża przyjechali dziś (30.11.) przywódcy 150 krajów – wszystko w związku ze Szczytem Klimatycznym ONZ. Unia Europejska ma złożyć w Paryżu swoją ofertę: co najmniej 40-proc. redukcję emisji CO2 do 2030 roku.

2015-11-30, 17:03

Szczyt Klimatyczny: „czysta energia” będzie droższa. Jednak zapewni zdrowsze warunki życia
Wiele osób obawia się, że wprowadzanie polityki klimatycznej związanej z redukcją spalania węgla może spowodować wzrost cen energii. Foto: Pixabay

Posłuchaj

Nasz problem z węglem nie jest związany z polityką klimatyczną. Dotyczy on nieefektywnego wydobycia i nieefektywnego zarządzania sektorem górnictwa – uważają goście radiowej Czwórki. (Kamil Piechowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Europa przekonuje, że aby nie dopuścić do katastrofalnych skutków zmian klimatu, należy utrzymać wzrost średniej temperatury na świecie poniżej 2 st. C, w porównaniu do poziomu sprzed rewolucji przemysłowej. Bez wątpienia postanowienia Szczytu Klimatycznego w Paryżu mogą mieć bezpośredni wpływ na życie Polaków, w wielu aspektach.

Redukcja CO2 a rynek pracy

Świat dąży do redukcji emisji dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń, które powstają w wyniku spalania węgla. To może się odbić np. na polskim rynku pracy.

– Może mieć wpływ ujemny w gałęziach wydobycia węgla, jak i dodatni w gałęziach nowoczesnych technologii, zielonych technologii, czy efektywności energetycznej. To, jaki będzie finalny bilans tego zatrudnienia, czyli gdzie ubędzie – a gdzie przybędzie miejsc pracy, powinno być także przedmiotem analiz, badań i planów, które powinny powstać w nowym ministerstwie energetyki – uważa Julia Michalak z Fundacji demosEUROPA.

Polityka klimatyczna a ceny energii

Poza tym wiele osób obawia się, że wprowadzanie polityki klimatycznej związanej z redukcją spalania węgla może spowodować wzrost cen energii.

REKLAMA

– Nasz problem z węglem nie jest jednak w żaden sposób związany z polityką klimatyczną. Dotyczy on nieefektywnego wydobycia i nieefektywnego zarządzania sektorem górnictwa, co z kolei powoduje wysokie koszty węgla i w konsekwencji wysokie ceny energii produkowanej z węgla. Obecnie Polska ma dla przedsiębiorców najwyższe ceny energii elektrycznej w całym regionie. Co oznacza, że przedsiębiorcy w Niemczech, Czechach czy w Szwecji czyli w tych krajach, z którymi mamy połączenia transgraniczne i możemy przesyłać prąd, płacą za prąd mniej niż przedsiębiorcy w Polsce – podkreśla Julia Michalak.

Skuteczna walka ze smogiem?

Światowa polityka klimatyczna nie powinna mieć więc z cenami energii zbyt dużo wspólnego. Ale można na nią spojrzeć z jeszcze jednej perspektywy. Jak zwraca uwagę Łukasz Adamkiewicz z organizacji Heal Polska, redukcja emisji spalin przełoży się na nasze zdrowie.

– Zmiany klimatu są spowodowane poprzez spalanie paliw kopalnych gazu, węgla, ropy. Dlatego wszystkie działania powodujące zmniejszenie zużycia tych paliw, także zmniejszą emisję szkodliwych dla zdrowia pyłów. I zmniejszą prawdopodobieństwo pojawienia się smogu, a jest to poważny problem w Polsce. Przy czym, gdy mówimy o zmniejszeniu zużycia paliw kopalnych, to także mówimy o oszczędności. Jest to bowiem ekonomicznie uzasadnione – dodaje ekspert.

Może się to także przełożyć na mniejszą liczbę osób chorujących i leżących w państwowych szpitalach.

REKLAMA

Niebezpieczne zmiany klimatu

Ale to jeszcze nie koniec. Konsekwencje zmian klimatycznych niekiedy mogą doprowadzać do konfliktów, także zbrojnych. I w konsekwencji do migracji tysięcy ludzi.

– Aż 6 lat, tyle trwała susza w Syrii, która była spowodowana wzrostem średnich temperatur rocznych . I to spowodowało, że ludzie którzy mieszkali na wsi, byli rolnikami musieli przesiedlić się do miasta, gdyż na wsi nie mogli już żyć. To był jeden z powodów obecnego konfliktu między rebeliantami a syryjską władzą. I ten daleki problem zaczął „przychodzić” do Europy – wyjaśnia Łukasz Adamkiewicz.

A jak możemy się dzisiaj przekonać, migracje mogą być źródłem wielu niepokojów społecznych.

Kamil Piechowski, mb

REKLAMA

 

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej