ZUS pomoże seniorom założyć bezpieczne konto
Zakład Ubezpieczeń Społecznych włącza się w walkę z wykluczeniem finansowym. Obecnie wciąż jeszcze ponad 35 proc. Polaków pobiera świadczenia za pośrednictwem listonosza, zamiast korzystać z wygodniejszego i bezpieczniejszego rozwiązania czyli przelewów na konto bankowe.
2015-04-29, 12:43
Posłuchaj
Jak wyjaśnia Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS, Zakład realizuje zalecenia Komisji Europejskiej, która poleca walkę z tym wykluczeniem, szczególnie wśród osób starszych.
– Nasza przyszłość to na pewno jest bankowość, usługi finansowe, i usługi elektroniczne. Nie chcemy, żeby w pewnym momencie w naszym kraju pojawiła się grupa osób, która nie ma żadnej styczności z takimi usługami, która będzie się tych usług bała, a która w końcu stanie przed koniecznością skorzystania z nich – podkreśla rzecznik ZUS.
Najmniej osób korzystających z możliwości przelewów świadczeń na konta bankowe jest południowo-wschodniej Polsce.
Konto zapewnia większe bezpieczeństwo
Innym ważnym elementem posiadania konta w banku oraz otrzymywania tam rent czy emerytur, jest bezpieczeństwo.
REKLAMA
– Wielokrotnie słyszymy w mediach o różnych kradzieżach. A to metodą „na wnuczka”, a to nawet „na pracowników ZUS”, i jeżeli mamy w domu do dyspozycji dużą gotówkę, to prędzej czy później oszuści mogą się pojawić. Na pewno też w sytuacji, kiedy wiadomo o terminie dostarczania świadczenia, odbiorca może być pod baczną obserwacją złodziei i oszustów. Natomiast jeżeli są to przelewy na konto, to do takich sytuacji będzie rzadziej dochodziło – zaznacza Wojciech Andrusiewicz.
ZUS szuka przyjaznego banku
I tak narodził się pomysł konkursu skierowanego do banków komercyjnych. Ich zadaniem było przedstawienie pomysłu oraz planu działań, które zachęciłyby emerytów i rencistów do korzystania z kont bankowych oraz bezgotówkowego odbioru świadczeń.
– My wyłaniając w konkursie bank, oczekiwaliśmy i żądaliśmy, żeby te podstawowe usługi, które bank oferuje wraz z kontem były usługami darmowymi. Czyli żeby za prowadzenie konta nie było żadnych opłat, żeby za kartę bankomatową, debetową nie było żadnych opłat. Dajemy emerytom, świadczeniobiorcom rekomendację, że jest bank, który Zakład poleca, a który będzie przez 2 lata darmowy. Warto więc sprawdzić, czy te usługi finansowe są korzystne – tłumaczy rzecznik prasowy ZUS.
Ważne!
Zakładanie konta w banku jest oczywiście dobrowolne, a Zakład jedynie rekomenduje tę drogę otrzymywania świadczeń.
Dzięki współpracy ZUS i banku, seniorzy nie tylko nie zapłacą za prowadzenie konta oraz codzienne czynności bankowe, to jeszcze otrzymają szereg dodatkowych korzyści - takich jak zwrot za płatności kartą do konta w aptekach, czy bezpłatną pomoc w nieoczekiwanych sytuacjach.
REKLAMA
Zwycięski bank musi też edukować
W konkursie zwyciężył Bank BPH i „Kapitalne Konto dla Klientów ZUS”. Ale jak dodaje Maciej Pieczkowski, dyrektor Departamentu Produktów Detalicznych Banku, to nie jedyny element zaangażowania w popularyzację usług bankowych wśród seniorów.
– Bardzo ważnym elementem współpracy z ZUS jest element edukacyjny. Tutaj docelową grupą klientów są ludzie zazwyczaj starsi. To osoby, które wymagają od banku mówienia językiem prostym, nieskomplikowanym, przejrzystym. Dlatego Bank zapewnił, iż będzie organizował i przeprowadzał przeznaczoną dla nich kampanię informacyjną – o tym, czym jest świat finansów, czym są przelewy, czym jest rachunek, czym jest karta debetowa – dodaje dyrektor Pieczkowski.
Kto może skorzystać z propozycji ZUS
Z tej specjalnej oferty przygotowanej wspólnie przez Zakład ubezpieczeń Społecznych i bank wyłoniony w konkursie mogą skorzystać:
- osoby, które skończyły 55 lat,
- między 1 kwietnia 2015 a 31 marca 2017 r. założą Kapitalne Konto wraz z kartą do tego konta,
- będą zapewniać comiesięczne wpływy na konto z tytułu świadczenia emerytalnego bądź rentowego,
- od stycznia do kwietnia 2015 r. nie posiadały konta w Banku BPH.
Dziś świadczenia ZUS pobierane są bezgotówkowo przez niecałe 65 proc. uprawnionych.
REKLAMA
Błażej Prośniewski, mb
Audycja powstała przy współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.
REKLAMA