Prawo energetyczne: jakie zmiany przyniesie nowelizacja?

Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę w lipcu tego roku nowelizacja ustawy Prawo energetyczne ma m.in na celu uporządkowanie rynku paliw ciekłych, w tym także biopaliw. Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2017 roku.

2016-08-08, 12:55

Prawo energetyczne: jakie zmiany przyniesie nowelizacja?
Od 2020 roku 10 proc. paliw zużywanych w całym kraju będą musiały stanowić biopaliwa. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O zmianach, jakie przyniesie nowelizacji Prawa energetycznego, mówił w audycji „Agro-Fakty” radiowej Jedynki: Adam Stępień, dyrektor generalny Krajowej Izby Biopaliw (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Jakie zmiany wprowadzi ustawa, wyjaśnia Adam Stępień, dyrektor generalny Krajowej Izby Biopaliw.

- Nowelizacja wprowadzi dwie zasadnicze zmiany. Pierwsza to rozszerzenie merytoryczne podmiotów zobligowanych do realizacji narodowego celu wskaźnikowego poprzez zmianę definicji tegoż pojęcia. Druga zmiana w ustawie polega na zobligowaniu podmiotów realizujących narodowe cele wskaźnikowe do wypełniania tego obowiązku poprzez wprowadzanie biokomponentów w paliwach normatywnych w ilości co najmniej 50 proc. odpowiadających całej puli biokomponentów, które winny zostać wprowadzone w ramach narodowego celu wskaźnikowego – mówi gość radiowej Jedynki.

Polska jest zobowiązana przez UE do realizacji określonych celów

Adam Stępień przypomina, jakie zobowiązania ma Polska w kwestii udziału energii odnawialnej w paliwach transportowych.

- Zgodnie z prawodawstwem unijnym, a za nim prawodawstwem krajowym Polska została zobowiązana do realizacji celów w roku 2020 w postaci 10-proc. udziału energii odnawialnej w paliwach transportowych. Zgodnie z polską ścieżką dojścia do tego celu ma on zostać zrealizowany głównie poprzez stosowanie biokomponentów i biopaliw ciekłych

REKLAMA

Od 2020 roku 10 proc. paliw zużywanych w całym kraju będą musiały stanowić biopaliwa, obecnie wykorzystanie biopaliw jest na poziomie ok. 7 procent.

Elżbieta Mamos, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej