Pasze: co z zakazem soi GMO?

Produkcja pasz przemysłowych w Polsce przekracza 8 mln ton i jest raczej stabilna. Problemem tej branży jest jednak od lat nie rozwiązana kwestia zgody na wykorzystywanie w paszach soi genetycznie modyfikowanej.

2016-08-23, 13:34

Pasze: co z zakazem soi GMO?
Moratorium na wykorzystywanie do produkcji pasz w Polsce soi GMO kończy się w tym roku. Co dalej i czy jest to w ogóle możliwe zrezygnowanie z tej soi przy produkcji pasz przemysłowych w Polsce? . Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

O paszach dla zwierząt w Agro-Faktach radiowe Jedynki mówi Wiesław Dzwonkowski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

W tym roku kończy się moratorium pozwalające używania soi GMO w paszach dla zwierząt. Jakie surowce wykorzystywane są do przemysłowej produkcji pasz, wyjaśnia Wiesław Dzwonkowski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

- Podstawowym składnikiem przy produkcji pasz są zboża, niezbędne są również surowce wysokobiałkowe. Ponieważ mamy wysoki deficyt tych surowców, głównie sprowadza się śrutę sojową. W ostatnim sezonie 2015/16 ten import wyniósł ponad 2 mln 300 tys. ton – wyjaśnia rozmówca.

Brakuje surowca wysokobiałkowego
 
W Polsce od lat wdrażane są programy zwiększenia produkcji rodzimych roślin białkowych, ale nawet znaczne zwiększenie ich produkcji nie rozwiązuje problemu braku surowca wysokobiałkowego.

- Udział roślin wysokobiałkowych w strukturze zużycia to jest ciągle maksimum 12 proc. - śruta sojowa stanowi 55-60 proc., śruta rzepakowa około 20 proc. – tłumaczy gość.

Soja jest modyfikowana genetycznie

A to oznacza, że polski przemysł paszowy skazany jest na import śruty sojowej. Tymczasem 80 proc. uprawianej na całym świecie soi stanowi soja modyfikowana genetycznie.

Moratorium na wykorzystywanie do produkcji pasz w Polsce soi GMO kończy się w tym roku. Co dalej i czy jest to w ogóle możliwe zrezygnowanie z tej soi przy produkcji pasz przemysłowych w Polsce? 

REKLAMA

- Nie ma rozsądnej alternatywy dla śruty sojowej. Oczywiście należy rozwijać produkcję roślin białkowych, ale jej rozwój może jedynie ograniczyć dalszy wzrost importu śruty sojowej, ale w żaden sposób nie możemy jej wyeliminować – uważa rozmówca.

Na podstawie wieloletnich wyników badań polskich i zagranicznych, nie stwierdzono negatywnego wpływu skarmiania pasz GMO na jakość i bezpieczeństwo produktów zwierzęcych, zdrowie ludzi i zwierząt oraz środowisko.

Elżbieta Mamos, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej