Jak rolnicy powinni postępować z opakowaniami po szkodliwych substancjach chemicznych?
Od 13 lat Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin uczy rolników, jak prawidłowo postępować z opakowaniami po środkach ochrony roślin. Stowarzyszenie wdrożyło też system zbiórki tych opakowań.
2017-04-26, 13:10
Posłuchaj
- System zbiórki opakowań od 2004 roku zbiera i zagospodarowuje opakowania po środkach ochrony roślin i innych środkach, które wykorzystywane są w rolnictwie, takie jak nawozy, biocydy wykorzystywane w gospodarstwach – tłumaczy Aleksandra Mrowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.
Są już pozytywne efekty działania systemu i prowadzonej akcji edukacyjnej, dodaje ekspertka.
- Z badania, które zostało przeprowadzone na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin, wynika, że 70 proc. rolników prawidłowo gospodaruje opakowaniami po środkach ochrony roślin. Co roku zbieramy ok. 1500 – 1600 ton opakowań, które zostały wprowadzone na rynek i to stanowi ok. 60 proc. całej masy, która jest wprowadzana na rynek – podaje liczby rozmówczyni radiowej Jedynki.
Problem z działkowcami
Oczywiście jest jeszcze spora grupa rolników, którzy nie zagospodarowują opakowań po środkach ochrony roślin prawidłowo i w ich przypadku trzeba kontynuować akcję edukacyjną, większy problem stanowią jednak rolnicy - amatorzy, czyli przede wszystkim działkowcy.
- Wśród działkowców świadomość dotycząca prawidłowego postępowania z opakowaniami po środkach ochrony roślin jest niewielka. Z badań wynika, że tylko ok. 33 proc. użytkowników nieprofesjonalnych zwraca opakowania do sklepów, w których kupili produkty. Zatem mamy bardzo dużo do zrobienia – zaznacza Aleksandra Mrowiec.
REKLAMA
Będzie więcej akcji edukacyjnych
Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin nawiązało więc współpracę z fundacją Nasza Ziemia, by wspólnie trafiać do tych, którzy jeszcze nie mają wiedzy, jak postępować z takimi opakowaniami, dodaje Barbara Jędrzejczyk z Fundacji Nasza Ziemia.
- Akcja rozpoczyna się już w maju. Będziemy się starali trafić przede wszystkim do hobbystów poprzez różne kanały informacyjne, prowadząc kampanię „Śmieci to surowce”. Również podczas tegorocznego sprzątania świata we wrześniu planujemy ogólnopolskie przedsięwzięcia zwracające uwagę na to, że możemy ze śmieciami zrobić coś więcej, niż tylko wyrzucić je do kosza – podkreśla ekspertka.
Prawidłowa gospodarka odpadami jest gwarancją, że nasze otoczenie będzie czystsze, na pewno bardziej przyjazne i zdrowsze dla nas samych.
Elżbieta Mamos, awi
REKLAMA
Polecane
REKLAMA