Jak unikać sfałszowanych środków ochrony roślin?
Według szacunków European Crop Protection Association na rynku jest coraz więcej sfałszowanych środków ochrony roślin i co gorsza to zjawisko wykazuje tendencję rosnącą.
2017-06-20, 14:05
Posłuchaj
- Różne gremia europejskie szacują wartość rynku nielegalnej ochrony roślin w przedziale 10 a 25 proc. całego rynku europejskiego. Szczególnie w miejscach gdzie mamy zewnętrzną granicę Unii Europejskiej ten proceder może być znacznie poważniejszy. Polska ze względu na swoje położenie jest rynkiem wejścia również dla podrabianych środków ochrony roślin – podkreśla Aleksandra Mrowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.
Jakie środki ochrony roślin podrabiane są najczęściej?
- Najczęściej podrabiane są te środki ochrony roślin, które mają największe spektrum zastosowań i te, które są najczęściej przez rolników stosowane – tłumaczy.
Podstawowe zasady
Agnieszka Mrowiec wyjaśnia do jakich zasad należy się stosować, by w dobrej wierze nie kupić sfałszowanych chemikaliów.
- Są proste zasady, które rolnik powinien stosować. Powinien kupować środki ochrony roślin, które są zarejestrowane, wyszukiwarka jest dostepna w internecie. Należy stosować środki z legalnego źródła dystrubucji, będą one miały zawsze etykietę w języku polskim. Rolnicy powinni również żądać dowodu zakupu w formie faktury, bo to jedyny dowód, że kupilismy środek w legalnym, zarejestrowanym źródle – wylicza.
REKLAMA
W Europie najwięcej sfałszowanych środków ochrony roślin znaleziono na Ukrainie, w Hiszpanii i we Włoszech.
Elżbieta Mamos, abo
Polecane
REKLAMA