Smog nad większością przedszkoli w Polsce
Ponad 60 proc. przedszkoli w Polsce położonych jest na terenach o jakości powietrza niespełniającej obowiązujących w naszym kraju norm.
2017-12-14, 14:00
Posłuchaj
Przekroczenia tych norm określonych przez Światową Organizację Zdrowia występują w otoczeniu wszystkich przedszkoli, stwierdzili autorzy raportu Greenpeace na podstawie danych zebranych wokół 12 tys. tych placówek.
Są w Polsce takie miejsca, gdzie dni z wyjątkowo dużym smogiem, jest ponad 100 w roku, mówi Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia Marek Józefiak z Fundacji Greenpeace Polska.
- Podczas gdy norma prawna mówi, że tych dni ze smogiem powinno być maksymalnie 35 – dodaje ekspert.
60 proc. placówek przedszkolnych ma tych dni ze smogiem ponad 35.
REKLAMA
- Są to nie tylko województwa południowe: śląskie czy małopolskie, ale też są to miejsca nieoczywiste: bardzo źle jest w kujawsko-pomorskim, duże obszary w województwie wielkopolskim, na północy Mazowsza, czy nawet na Podlasiu i województwie lubelskim, które kojarzą nam się jako miejsca ekologicznie czyste – wylicza rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.
Problem ze smogiem nie tylko w miastach
Okazuje się, że na terenach wiejskich również jest spory problem z zanieczyszczeniem powietrza, nie tylko w dużych miastach, dodaje ekspert.
To, czy problem ten występuje w naszej okolicy, można sprawdzić na stronie uwagasmog.pl. Wystarczy wpisać kod pocztowy i nazwę miejscowości w wyszukiwarkę na tek stronie, aby sprawdzić nie tylko, jak wygląda zanieczyszczenie, ale również jakie wiąże się z tym ryzyko zdrowotne.
Dzieci szczególnie odczuwają zanieczyszczenie powietrza
Na zanieczyszczenie powietrza szczególnie narażone są dzieci, podkreśla Marek Józefiak.
REKLAMA
- Ich układ odpornościowy jeszcze nie jest w pełni wykształcony. W przeliczeniu na kilogram masy ciała dziecko wdycha znacznie więcej zanieczyszczeń niż osoba dorosła. Jest też ruchliwe, aktywne, więcej czasu spędza na zewnątrz, więc tym bardziej jest narażone. Dwa najbardziej udowodnione w nauce skutki zdrowotne to wzrost zachorowalności na zapalenie płuc i zapalenie oskrzeli oraz gdy dziecko już choruje na zapalenie płuc, to w wyniku zanieczyszczenia powietrza, w te dni z największym smogiem, wzrasta wyraźnie ryzyko hospitalizacji – zwraca uwagę ekspert.
Zanieczyszczenie powietrza na terenach wiejskich można wytłumaczyć tym, że dominuje tam zabudowa jednorodzinna.
– W tej zabudowie dominuje węgiel jako paliwo. A węgiel jest tym paliwem, z którym mamy największy problem, jeżeli chodzi o emisję zanieczyszczeń. W styczniu 2017 roku rząd przestawił program „Czyste powietrze” i do tej pory zrealizował tylko jedną obietnicę, wprowadzono normy jakości dla kotłów. Natomiast bez wprowadzenia norm jakości węgla, o poprawie jakości powietrza w Polsce, możemy zapomnieć – podsumowuje Marek Józefiak.
Aleksandra Tycner, awi
REKLAMA
Polecane
REKLAMA