Polacy niewiele wiedzą o ubezpieczeniach społecznych. ZUS chce to zmienić

Choć około 25 milionów Polaków jest włączonych w system ubezpieczeń społecznych, wystarczającą wiedzę o nich ma zaledwie 10 proc. z nas - wynika z badania Instytutu Spraw Publicznych i Millward Brown. Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce to zmienić i prowadzi szeroką kampanię edukacyjną.

2016-12-07, 09:42

Polacy niewiele wiedzą o ubezpieczeniach społecznych. ZUS chce to zmienić
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O działaniach edukacyjnych ZUS mówiła w radiowej Jedynce: Barbara Owsiak, wicedyrektor w Gabinecie Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

- Realizujemy działania edukacyjne w szkołach gimnazjalnych, jak i ponadgimnazjalnych, ale uruchomiliśmy też dwa duże projekty skierowane do studentów. Jednym z działań, które uruchomiliśmy jako pierwsze, był konkurs z wiedzy o ubezpieczeniach społecznych dla szkół ponadgimnazjalnych. Przed dwa lata realizowaliśmy to właśnie w formie konkursu. Natomiast od tego roku szkolnego realizujemy to w formule olimpiady. Zdaliśmy sobie sprawę z tego, że dobrze byłoby, żeby młodzież miała pewną perspektywę dalszego zgłębiania wiedzy o ubezpieczeniach społecznych - tłumaczy Barbara Owsiak, wicedyrektor w Gabinecie Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

"

Barbara Owsiak Realizujemy działania edukacyjne w szkołach gimnazjalnych, jak i ponadgimnazjalnych, ale uruchomiliśmy też dwa duże projekty skierowane do studentów.

"Lekcje z ZUS" 

Olimpiada "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" towarzyszy projektowi edukacyjnemu "Lekcje z ZUS". Są to 4 lekcje, na których nauczyciele przekazują podstawową wiedzę w zakresie ubezpieczeń społecznych.

- W tym cyklu edukacyjnym uczymy, czym jest system ubezpieczeń społecznych, jaka jest historia ubezpieczeń społecznych, jakie przysługują nam świadczenia w momencie, gdy płacimy składki, jak wygląda polski system emerytalny. Wreszcie, co istotne, mówimy o tym, jakie są zobowiązania przedsiębiorców w ramach systemu ubezpieczeń społecznych, ale też jakie przedsiębiorcy mają prawa. Zainteresowanie uczniów, szkół, nauczycieli rośnie. Widzimy to nawet po dynamicznie wzrastającej liczbie szkół i uczniów uczestniczących w olimpiadzie. Rok temu mieliśmy ok. 550 szkół i 19 tys. uczniów, a w tym roku mamy 750 szkół i prawie 25 tys. uczniów – podaje liczby rozmówczyni Jedynki.

Wiedza zdobyta na lekcjach ma budować świadomość wśród młodych ludzi w zakresie ubezpieczeń  społecznych.

REKLAMA

Łatwiejszy start na studia 

Najlepsi  uczniowie w zależności od zajętego miejsca w olimpiadzie mogą otrzymać laptopy, tablety czy elektroniczne czytniki. Laureaci olimpiady mogą mieć łatwiejszy start na studia, dodaje Barbara Owsiak.

- Są też dodatkowe korzyści. Laureaci, zwycięzcy olimpiady mogą otrzymać dodatkowe punkty na kierunkowe studia, na niektórych uczelniach. Niektóre już nawet przyznają indeksy, z kolejnymi uczelniami rozmawiamy. Chodziło też o to, żeby uczniowie, skoro już weszli w tę tematykę ubezpieczeń społecznych, widzieli też pewną perspektywę, że jeżeli ich to rzeczywiście zainteresuje, to mogą to potraktować jako pewną ścieżkę kariery – mówi ekspertka z ZUS.

Jako pierwszy nagrodę w postaci indeksów dla laureatów olimpiady zdecydował się przyznać Katolicki Uniwersytet Lubelski. Poznamy ich w kwietniu przyszłego roku. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie www.zus.pl.

Justyna Golonko, awi

REKLAMA

Audycja powstała przy współpracy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej