X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Obligatariat obywatelski

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 16:06
Obligatariat obywatelski to metoda oszczędzania, która aktywizuje inwestorów indywidualnych, a jednocześnie wprowadza na rynek kapitałowy złożone, interesujące z punktu widzenia możliwych zysków,  instrumenty  finansowe, w tym przypadku obligacje przedsiębiorstw.
Audio
  • Co to jest obligatariat obywatelski, tłumaczy Wojciech Nagel, prezes Rady Giełdy Papierów Wartościowych (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

We wszystkich typach obligacji w Polsce mamy niespełna 15 proc. zgromadzonych aktywów, pozostała część znajduje się na rynku bankowym. W Stanach Zjednoczonych jest odwrotnie, 85 proc. aktywów jest zgromadzonych w obligacjach.

−  To pokazuje, że nasz rynek nie jest złożony, można go określić jako bardzo prosty - zaznacza Wojciech Nagel, prezes Rady Giełdy Papierów Wartościowych.

Dlatego istotą niedawno zawartego porozumienia między Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych, a Giełdą Papierów Wartościowych, jest stworzenie podstaw dla obligatariatu obywatelskiego, który skupiałby w sobie zainteresowanie Polaków  inwestowaniem w instrumenty finansowe dające wyższą stopę zwrotu, w porównaniu z lokatami bankowymi.

Z drugiej strony, można spojrzeć na obligatariat  obywatelski jako na metodę łączenia aktywności społecznej i ekonomicznej inwestorów i  instytucji finansowych.

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych jest ruchem społecznym drobnych inwestorów o coraz większym znaczeniu, i stąd pomysł na to, aby wraz z GPW podjąć działania na rynku finansowym. Oba te podmioty, chcąc rozwinąć obligatariat obywatelski i zwiększyć możliwości inwestowania, zamierzają zachęcać inwestorów do tego, aby odchodzili od prostych metod takich, jak lokaty bankowe, na rzecz ciekawszych  bardziej profitowych instrumentów finansowych.

− Obligacje  przedsiębiorstw  mają przed sobą  przyszłość - podkreśla Wojciech Nagel.

Analizując tegoroczne obroty giełdowe, w odniesieniu do poszczególnych instrumentów finansowych, widać, że rok do roku, o około 15 proc. wzrosło zainteresowanie instrumentami pochodnymi.  Odbywająca się obecnie debata emerytalna wskazuje na to, że będziemy mieli nowe formy oszczędzania w dodatkowych ubezpieczeniach emerytalnych, tak zwany " czas po OFE". Obligacje przedsiębiorstw wydają się być w tym kontekście, wartym docenienia mechanizmem oszczędzania w perspektywie emerytalnej. Trzeba oczywiście pamiętać, że inwestowanie zawiera w sobie element ryzyka. Nie ma gwarancji otrzymania wysokiej stopy zwrotu, bo w obszarze rynku koniunktury kapitałowe bywają zmienne.

Również obligacje państwowe były zawsze dobrym, płynnym instrumentem finansowym. W połowie lat dziewięćdziesiątych obligacje objęte były ulgą podatkową, co dodatkowo skłaniało obywateli do ich zakupu. Być może nastał czas, aby znowu szukać pewnych zachęt na rynku kapitałowym, i  tym samym w większym stopniu umożliwiać osiąganie określonych profitów w rozliczeniach z fiskusem.

Dariusz Kwiatkowski     

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Obligacje nie tylko mogą uchronić przed inflacją, ale też finansować inwestycje ekologiczne

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 20:44
W lutym Ministerstwo Finansów sprzedało nowe obligacje 30-letnie, które spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem inwestorów. Popyt był większy niż podaż. To drugie „30-latki” w historii resortu finansów i to najdłuższy termin, na jaki Polska emituje obligacje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe produkty finansowe dla inwestorów indywidualnych pojawią się niedługo na GPW

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2017 19:03
Od września ubiegłego roku mamy na GPW hossę. Wszystkie wskaźniki ekonomiczne są pozytywne, czyli polska gospodarka jest w na tyle dobrej kondycji, że jest nadzieja na utrzymanie tej tendencji. Dzięki czemu coraz więcej firm będzie mogło korzystać z tego źródła kapitałowego.
rozwiń zwiń