X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Kredyt obrotowy

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2017 18:42
Kredyt obrotowy to produkt skierowany do przedsiębiorstw na finansowanie bieżącej działalności. Jego odpowiednikiem w przypadku osób fizycznych jest kredyt odnawialny w koncie czy karta kredytowa.
Audio
  • Czym jest kredyt obrotowy, wyjaśnia portalowi gospodarka.polskieradio.pl Michał Krajkowski, główny analityk firmy Notus Doradcy Finansowi (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

- Zaciągając kredyt obrotowy, firmy mają otwartą, najczęściej na rok, linię kredytową i do tej linii kredytowej mogą dowolnie pożyczać - wyjaśnia Michał Krajkowski, główny analityk firmy Notus Doradcy Finansowi - W przypadku spłaty, ten kredyt będzie do ponownego wykorzystania.

Przykładowo, jeśli mamy przyznany limit w wysokości 10 tys. złotych, firma może na dzień, dwa, miesiąc, maksymalnie na rok - do czasu zapadalności tego kredytu, pożyczyć określoną kwotę. Jeśli część tej kwoty albo całość zostanie spłacona, to wtedy firma może się ponowie zadłużyć do maksymalnego przyznanego limitu.

Koszt kredytu obrotowego jest bardzo zróżnicowany, zależy od profilu firmy, ryzyka jej działalności. Oprocentowanie może być od 3 do nawet 10 proc. w skali roku. Zróżnicowane są też opłaty za udzielenie takiego kredytu.

Poprawa bieżącej sytuacji finansowej firmy

Kredyt obrotowy jest narzędziem, które powinno być wykorzystywane głównie do poprawy bieżącej sytuacji finansowej firmy.

- To nie jest kredyt celowy przeznaczony na sfinansowanie określonego rodzaju inwestycji, tylko jest to kredyt na cele nieokreślone. Powinien być stosowany głównie przez firmy, które chcą poprawić swoją płynność finansową. Czyli jeśli mamy zatory płatnicze, wiemy, że otrzymamy płatności np. za kilka tygodni, ale dzisiaj potrzebujemy określonej kwoty, to taki kredyt będzie dobrym rozwiązaniem, bo de facto nie zadłużamy się na kilka miesięcy czy kilka lat, ale na kilkanaście dni, kilka tygodni. W momencie, gdy otrzymamy płatności od kontrahentów, to wtedy ten kredyt obrotowy będzie spłacony - mówi ekspert.

Jeżeli jesteśmy na plusie, nie korzystamy z limitu kredytowego, to wtedy nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów, bo odsetki zawsze są naliczane od kwoty wykorzystanego zadłużenia.

Karolina Mózgowiec

Zobacz więcej na temat: kredyt Karolina Mózgowiec
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kredyt konsumencki

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2017 20:58
Kredyt konsumencki jest regulowany ustawą o kredycie konsumenckim. Jest to kredyt w wysokości nie większej niż 255 tys. złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sankcja kredytu darmowego

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 18:00
Na rynku mamy do czynienia z darmowymi kredytami wtedy, kiedy nie są one w żaden sposób oprocentowane ani obarczone prowizją - wyjaśnia Jarosław Ryba, prezes Związku Firm Pożyczkowych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pozaodsetkowe koszty kredytu

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2017 14:52
Na pozaodsetkowe koszty kredytu/ pożyczki składają się koszty, które nie są oprocentowaniem, czyli: prowizja, opłaty za udzielenie kredytu i wszelkie inne dodatkowe koszty, które konsument ponosi w związku z zaciągnięciem kredytu/ pożyczki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wolumen obrotu

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 14:38
Wolumenem obrotu możemy bezpośrednio nazwać, wyrażony w wartości kwotowej, obrót danym instrumentem finansowym. Najczęściej zwykło się mówić, że jest to ilość handlowanego danego instrumentu - wyjaśnia Rafał Sadoch z Domu Maklerskiego mBanku.
rozwiń zwiń