X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Koniunktura

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 20:31
Koniunktura to całokształt warunków życia gospodarczego obserwowanych w danej chwili - wyjaśnia profesor Krzysztof Marczewski, kierownik Zakładu Koniunktury Krajowej i Eksportowej w Instytucie Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur. 
Audio
  • O tym, czym jest koniunktura mówi profesor Krzysztof Marczewski, kierownik Zakładu Koniunktury Krajowej i Eksportowej w Instytucie Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

Pojęcie to obejmuje zjawiska oddziaływujące na stan gospodarki kraju, regionu lub świata. Chodzi przede wszystkim o skalę produkcji poziom cen i zatrudnienia. Czasem występują okresy wyraźnego pogorszenia i dlatego odrębna dziedzina ekonomii zajmuje się czymś, co nazywa się w tym kontekście teorią wahań koniunkturalnych. Można to zjawisko określić mianem falowania głównych wskaźników życia gospodarczego, ponieważ mierzymy koniunkturę przy pomocy takich wskaźników jak: Produkt Krajowy Brutto, poziom zatrudnienia i stopa inflacji.

Są wahania tak zwane sezonowe, które mniej ekonomistów interesują, bo mają dość rytmiczny charakter w ciągu roku. Są też wahania długookresowe, trendowe bardziej interesujące z racji wzięcia pod uwagę dłuższej perspektywy rozwoju kraju, czyli analizowania trendów rozwojowych. Pomiędzy tymi dwoma zjawiskami mamy właśnie wahania koniunkturalne. Ich badanie dotyczy zatem średniookresowych interwałów. Tu również występuje pewnego rodzaju rytmiczność, ale nie tak regularna, jak w przypadku badań sezonowych i jest ona bardzo trudna do przewidzenia.

Cykle koniunkturalne

Istnieje bogata literatura, w której analizowane są wyodrębnione cykle koniunkturalne. Te najkrótsze, trzy -czteroletnie noszą nazwę Cykli Kitchina. Są też dłuższe, trwające 7- 8 lat Cykle Juglara, związane ze zmianami wydatków inwestycyjnych oraz Cykle Kuznietza ponad dwudziestoletnie, dotyczące akumulacji czynników wytwórczych i wreszcie kontrowersyjne cykle Kondratiewa, co do istnienia których wielu ekonomistów ma wątpliwości. Są one czterdziestoletnie, a związane z epokowymi zmianami technologicznymi. 

Upraszczając rzec można, że są dwie teorie cykli. Pierwsza egzogeniczna, czyli wyjaśniająca zachodzące zmiany przy wskazaniu na czynniki zewnętrzne, niezależne od gospodarki. Druga wskazuje na czynniki endogeniczne czyli wewnętrzne. Ten drugi nurt myślenia wiąże się z teoriami Keynesa, który wskazywał, że gospodarka rynkowa jest ze swej natury niestabilna, ma okresy nierównowagi i wymaga interwencjonizmu państwowego.

Dariusz Kwiatkowski         Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA NBP
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak