PIT po nowemu: zeznanie wypełni za nas urzędnik. Ale nie każdy z tego skorzysta
Można powiedzieć, że ten rok będzie rewolucyjny dla polskiego podatnika - po raz pierwszy zeznanie podatkowe PIT zostanie przygotowane nie przez nas, ale przez urząd skarbowy. Oczywiście nie wszyscy muszą skorzystać z tego ułatwienia.
2019-01-18, 20:55
Posłuchaj
W tym roku zeznanie podatkowe wypełni za nas Urząd Skarbowy, korzystając z danych Krajowej Administracji Skarbowej, zakładu Ubezpieczeń Społecznej i rejestru PESEL.
Grzegorz Ogórek, ekspert podatkowy z firmy doradczej PwC, podkreśla, że jest to duże ułatwienia dla podatników, dzięki tej uproszczonej formie składania zeznania podatkowego, wielu nie będzie musiało w ogóle składać zeznania podatkowego.
I dodaje, że nowe zasady oznaczają wielkie uproszczenie, szybkość działania, bezpieczeństwo dla spóźnialskich albo zapominalskich.
Jak wyjaśnia, system został tak pomyślany, że organy podatkowe zbierają informacje, te które uzyskują od płatników – PIT-11,PIT-8c, na tej podstawie przygotowują zeznanie podatkowe, uwzględniając – uwaga - nie tylko dane, które otrzymali od pracodawcy-płatnika, ale również informacje, które są w posiadaniu Krajowej Informacji Skarbowej, dotyczące np. ulg –na dziecko.
REKLAMA
Nowy system wprowadza małą rewolucję
Andrzej Marczak, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych goszczący w radiowej Jedynce potwierdza – faktycznie mamy do czynienia z rewolucją i trzeba to docenić, gdyż dla większości podatników zeznanie będzie przygotowane przez urząd skarbowy.
Urząd przygotuje te najbardziej popularne PIT-y – PIT-37 i PIT-38
Ale jak zastrzega – dotyczy to najprostszych i najbardziej popularnych zeznań podatkowych, czyli PIT-37 i PIT-38.
− Czyli dotyczyć to będzie zeznań, gdzie następuje pobór podatku u tzw. źródła. Czyli dotyczy to pracowników, zleceniobiorców, emerytów, rencistów, osób, które inwestują na giełdzie i biura maklerskie wysyłają wtedy PIT-8c – mówi ekspert.
I dodaje, że skorzysta na tym miliony podatników.
REKLAMA
Urząd nie przygotuje zeznań wszystkim podatnikom
Ale zastrzega, że osoby, które same rozliczają podatki, czyli prowadzące działalność gospodarczą, otrzymujące dochody z prowadzonej działalności najmu czy z zagranicy, nie otrzymają przygotowanego przez urząd zeznania.
Zeznanie przygotowane przez urząd zostanie opublikowane od 15 lutego na stronie podatki.gov.pl
W przypadku sytuacji, gdy zeznanie zostanie dla nas przygotowane, to będzie ono opublikowane od 15 lutego na stronie internetowej podatki.gov.pl.
Uwaga: na stronie mogą znaleźć się nieaktualne dane
Anna Turska z Kancelarii Ożóg Tomczykowski wskazuje na problemy jakie mogą pojawić się przy wejściu na stronę portalu podatkowego.
− Możemy zauważyć, że nie zgadzają się jakieś dane, mogą być one na przykład nieaktualne – takie jak numer rachunku bankowego, na który nastąpi zwrot podatku. Może nie zostać uwzględniony fakt, że zmienił się nasz stan cywilny i będziemy się rozliczali z żoną lub mężem – mówi ekspertka.
REKLAMA
Po wejściu na stronę, trzeba się zweryfikować
Andrzej Marczak wyjaśnia, że po wejściu na stronę należy wybrać zakładkę „wybierz Twój e-PIT” i należy się zweryfikować.
Do weryfikacji trzeba przygotować kilka danych
− Trzeba wcześniej przygotować następujące dane: PESEL, albo NIP, datę urodzenia, kwotę przychodu z deklaracji za rok 2017 i kwotę przychodu jednej z informacji od pracodawców, czyli z PIT-11 lub PIT-8c – wyjaśnia Marczak.
Pierwszy wariant: pozostawiamy zeznanie be zmian
W pierwszej opcji weryfikujemy, czy wszystkie dane się zgadzają i jeśli je akceptujemy, to pozostawiamy zeznanie bez zmian.
Brak reakcji na przedstawione zeznanie oznacza, że zostało ono zaakceptowane
− Możemy nic nie robić i wtedy jest domniemanie, że skoro podatnik nie złożył innego zeznania, brak z jego strony akcji, to zostało przez niego zaakceptowane – mówi Marczak.
REKLAMA
− Jeśli nic nie zrobimy, to z dniem 30 kwietnia zostanie uznane, że złożyliśmy zeznanie podatkowe w taki sposób, jak przygotował organ podatkowy – dopowiada Grzegorz Ogórek, ekspert podatkowy z firmy doradczej PwC.
Drugi wariant przewiduje modyfikację
−W drugiej opcji może być weryfikacja i modyfikacja zeznania – tu trzeba pamiętać, że zeznanie w zakresie odliczeń i ulg bazuje na zeznaniu z 2017 r. Stąd jeśli np. chcemy zmienić organizację pożytku publicznego, na którą przekazujemy 1 procent, to możliwa jest modyfikacja zeznania w tej sprawie – mówi Andrzej Marczak.
Trzeba pamiętać: jeśli z ulgi nie korzystaliśmy w 2017 r. to nie zostaną one uwzględnione
Jak dodaje Anna Turska z Kancelarii Ożóg Tomczykowski, nie będą uwzględnione z automatu wszelkie ulgi.
− Jeśli z ulgi nie korzystaliśmy rok temu, to nie będzie to odzwierciedlone w tegorocznym zeznaniu i tego również będziemy musieli przypilnować – mówi Anna Turska.
REKLAMA
− Te ulgi, z których korzystaliśmy w roku ubiegłym, zostaną uwzględnione w tegorocznym zeznaniu – te najbardziej popularne to ulgi na dzieci czy na ubezpieczenie społeczne. Natomiast ulgi pojawiające się sporadycznie – takie jak darowizny, czy wpłaty na IKZE, można ująć, czyli zmodyfikować przedstawione zeznanie – dopowiada Andrzej Marczak.
W nowym rozwiązaniu jest możliwość wspólnego rozliczania się z małżonkiem.
Można też skorzystać z tradycyjnej metody złożenia zeznania podatkowego
Ustawodawca wprowadzający nowe rozwiązanie, uwzględnił też sytuację, gdy ktoś nie ma dostępu do internetu.
- Skorzystanie z e-PITa jest naszym prawem, ale obok elektronicznego rozliczenia istnieją alternatywne, tradycyjne sposoby złożenia zeznania podatkowego – mówi Marczak.
REKLAMA
- Można złożyć papierowe zeznanie w urzędzie, w jego kancelarii w urzędzie pocztowym, czy przez bramkę internetową e-deklarację, sami sobie wypełniamy i wysyłamy zeznanie – wymienia.
Jeśli sami przygotujemy zeznanie, to ma ono pierwszeństwo przed zeznaniem fiskusa
Trzeba tu podkreślić, że jeśli sami zdecydujemy się na wypełnienia zeznania, to ma ono pierwszeństwo w stosunku do deklaracji przygotowanej przez fiskusa.
− Zeznanie wypełnione i podpisane przez podatnika ma priorytet – podkreśla Marczak.
Jak dodaje, zeznanie można też zaakceptować ze zmianami, albo je odrzucić.
REKLAMA
Rozwiązanie działa pierwszy raz – warto je obserwować
Grzegorz Ogórek, ekspert podatkowy z firmy doradczej PwC zaznacza, że nowe rozwiązanie zostało wprowadzone w tym roku, mogą się zdarzyć różne rzeczy, dlatego warto jednak zajrzeć na tę stronę i ją zweryfikować.
W 2020 r. obecne rozwiązanie będzie rozszerzone na innych podatników prowadzących działalność gospodarczą
Jak dodaje Grzegorz Ogórek, o ile nowy system w tym roku obejmie osoby wypełnaijaecPIT-37 i PIT-38, czyli osiągające dochody z akcji, to w 2020 r. system będzie mógł objąć osoby prowadzące działalność gospodarczą, czyli PIT36 i PIT36-l.
Jak mówi ekspert, podobne rozwiązania istnieją w wielu krajach Unii – taki system obowiązuje w Hiszpanii, w Wielkiej Brytanii.
Błażej Prośniewski, Elżbieta Szczerbak, Tomasz Matusiak, Jarosław Krawędkowski, kw
REKLAMA
REKLAMA