NFL: Święto Dziękczynienia nie może się obejść bez futbolu amerykańskiego
Amerykańskie Święto Dziękczynienia pod znakiem uroczystego obiadu, ale też wspólnego oglądania w telewizji meczów futbolowych. Zawodnicy chcą się pokazać, do 2001 roku ci najlepsi dostawali w nagrodę indyczą nogę...
2017-11-23, 14:50
Posłuchaj
Mieszkańcy USA - bez względu na wyznanie czy kolor skóry - obchodzą Święto Dziękczynienia w czwarty czwartek listopada. Obchodzone jest na cześć pierwszych zbiorów, jakich w XVII wieku dokonali osadnicy, którzy przybyli na niemal dziewiczy wtedy kontynent.
Podczas uroczystego obiadu podawane są tradycyjne potrawy: indyk z nadzieniem z chleba, do tego sos żurawinowy, makaron z serem, zieloną fasolkę czy brukselkę. Gdy Amerykanie są już najedzeni, zasiadają przed telewizorami. A tam króluje futbol amerykański i zawodowa liga NFL.
Tradycja rozgrywania meczów sięga jeszcze XIX wieku. W 1876 roku, gdy zmierzyły się ze sobą uniwersytety Yale i Princeton.
Od 1920 roku i założenia National Football League wprowadzono mecze w Święto Dziękczynienia. Na początku nawet sześć tego dnia, potem liczbę zmniejszano.
REKLAMA
Nie rozgrywano ich tylko podczas II Wojny Światowej, od 1945 grano po dwa mecze w Thanksgiving Day. Od 2006 roku, by zwiększyć zyski z reklam sześć drużyn rywalizuje w trzech spotkaniach. Od 1970 roku tradycją jest, że tego dnia zawsze grają Dallas Cowboys i Detroit Lions. Tylko jedna z obecnie istniejących drużyn nigdy nie zagrała w Święto Dziękczynienia - to założeni w 1995 roku Jacksonvile Jaguars z Florydy.
Telewizja Fox od 1994 do 2001 roku przyznawała nagrodę dla najlepszego zawodnika tego dnia w postaci... pieczonej indyczej nogi. Potem zastąpił ją odlany ze srebra "galopujący gobbler", czyli połączenie indyka z pawiem...
W czwartek zmierzą się ze sobą Minnesota Vikings z Lions, Los Angeles Chargers z Cowboys oraz New York Giants z Washington Redskins.
REKLAMA
kbc
REKLAMA