Roland Garros: udany powrót Sereny Williams. Szarapowa także gra dalej

2018-05-29, 19:34

Serena Williams . Foto: PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO

Do drugiej rundy wielkoszlemowego turnieju singla kobiet French Open rozgrywanego na kortach ziemnych w Paryżu awansowały Amerykanka Serena Williams i Rosjanka Maria Szarapowa. Obie zawodniczki, które w przeszłości zwyciężały na kortach Rolanda Garrosa, nie brały udziału w ubiegłorocznej edycji turnieju w stolicy Francji.

Serena Williams (451. w rankingu WTA) w swojej karierze trzykrotnie triumfowała w Paryżu (2002, 2013, 2015). 36-latka nie brała udziału w ubiegłorocznych zmaganiach ze względu na ciążę. Do gry powróciła w marcu 2018 roku, biorąc udział w turniejach w Indian Wells i w Miami, gdzie odpadała, odpowiednio, w pierwszej i trzeciej rundzie.

Wtorkowy mecz w pierwszej rundzie French Open z Czeszką Krystyną Pliskovą (40. WTA) był dla Amerykanki pierwszym wystepem w zawodach z cyklu Wielkiego Szlema od zwycięskiego dla niej Australian Open 2017. Grającej z dziką kartą Williams udało się pokonać Czeszkę, jednak nie przyszło jej to łatwo.

W pierwszej partii przełamań nie było i o wszystkim musiał zadecydować tie-break. W nim lepiej spisywała się początkowo Pliskova, która zdobyła trzy punkty z rzędu. Później jednak Czeszka zaczęła popełniać błędy i Williams zapisała na swoje konto pierwszego seta.

Drugiego seta lepiej rozpoczęła podrażniona Pliskova, wygrywając dwa pierwsze gemy. Williams zaliczyła jednak aż dwa przełamania, wychodząc na prowadzenie 5:3. Mimo, iż Czeszka walczyła bardzo ambitnie, nie było w stanie odrobić straty i jej porażka ze słynną rywalką stała się faktem.

Williams wykorzystała piłkę meczową przy własnym serwisie i zakończyła mecz, który trwał godzinę i 47 minut. W drugiej rundzie zmierzy się z turniejową "17" - Australijką Ashleigh Barty.

W drugiej rundzie znalazła się także rozstawiona z numerem 28. Maria Szarapowa. Rosjanka, nie bez problemów, wygrała z Holenderką Richel Hogenkamp 6:1, 4:6, 6:3.

Szarapowa ma w dorobku dwa zwycięstwa w paryskiej imprezie. Najlepsza okazywała się w 2012 i 2014 roku. Ostatni raz wzięła w niej jednak udział przed trzema laty. W 2016 roku nie zagrała z powodu dyskwalifikacji za doping, a przed rokiem nie otrzymała dzikiej karty od organizatorów.

Gorąco dopingowana przez fanów Rosjanka pewnie wygrała pierwszą partię z holenderską kwalifikantką. W drugiej jednak lepsza okazała sie Hogenkamp, która poszła za ciosem także w trzecim secie. Holenderka prowadziła już 3:0, gdy była liderka światowego rankingu zaczęła grać dużo lepiej. Efektem było sześć gemów z rzędu zapisanych na konto Szarapowej.

Rosjanka zameldowała się w drugiej rundzie. Jej kolejną rywalką będzie Chorwatka Donna Vekić.