Adam Bielecki idzie na K2: są kłopoty, ale nikt nie mówił, że będzie łatwo
Adam Bielecki, Denis Urubko i Alex Txikon po długich miesiącach przygotowań, kompletowaniu sprzętu, zbieraniu funduszy są gotowi do wyruszenia na "Górę gór". W ostatniej chwili pod nogi himalaistów spadają jednak kłody.
2014-12-19, 13:30
Posłuchaj
Adam Bielecki wraz z Denisem Urubko i Alexem Txikonem mieli wyruszyć na K2 jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Kilka dni temu poinformowali, że ze względu na chińską biurokrację start wyprawy opóźni się o około dwa tygodnie.
Skontaktowaliśmy się z Januszem Bergerem, menadżerem Adama Bieleckiego, który poinformował nas, że wspinacze wysłali już sprzęt, ale byli zmuszeni do zmiany agencji.
"Jak wiecie nasz wyjazd na K2 nieco się przesunął. Zmieniliśmy agencję na chińską. Czekamy na nowe pozwolenie. Powinniśmy je otrzymać w pierwszym tygodniu stycznia. W takim przypadku w bazie będziemy 18-20 stycznia, wciąż z realną szansą na zdobycie K2 zimą. Nikt nie mówił, że będzie łatwo ; ) Trzymajcie za nas kciuki! - napisał Adam Bielecki na facebooku".
O sprawie na swoim profilu na facebooku poinformował Denis Urubko. Denis jest zmęczony przygotowaniami, załamany chińską biurokracją.
REKLAMA
REKLAMA
Cel projektu
Historyczne pierwsze zimowe wejście na "górę gór" - K2.
Ekipa planuje działać na niezdobytej północno-wschodniej ścianie K2. Zaletą tego niestandardowego podejścia jest fakt, że ściana ta ma charakter śnieżno-lodowy. W warunkach zimowych da możliwość szybszego i relatywnie bezpieczniejszego przemieszczania się niż po drodze o charakterze skalnym oraz budowania jam śnieżnych, które są wygodniejsze i bezpieczniejsze niż namioty. Największą zaletą wybranej drogi jest fakt, że prawie na całej swojej długości jest ona osłonięta od zachodnich i południowych huraganowych wiatrów.
Wejście na szczyt K2 zimą będzie jednym z najważniejszych wyczynów w historii himalaizmu.
REKLAMA
Uczestnicy wyprawy:
Denis Urubko - to ścisła czołówka światowego wspinania. Na dwa ośmiotysięczniki (Makalu i Gaszerbrum II) wszedł zimą jako pierwszy człowiek w historii. Jako piętnasty w historii zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Dokonał tego bez dodatkowego tlenu. Do Denisa Urubki należy rekord "Śnieżnej Pantery” - to pięć najwyższych szczytów byłego ZSRR, na które Kazach wszedł w zaledwie 42 dni. Łącznie Denis stawał na wierzchołkach ośmiotysięcznych 23 razy. Dwukrotny zdobywca Złotego Czekana - największego wyróżnienia w świecie wspinania.
Alex Txikon – BASE jumper i himalaista. Ma na koncie wejścia bez tlenu na dziesięć ośmiotysięczników, a także liczne trudne wspinaczki wielkościanowe na całym świecie. Wspinał się zimą w Karakorum - pierwsze zimowe wejścia na Gasherbrum South i Laila Peak.
Adam Bielecki: 31 lat. Absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, himalaista, podróżnik, członekm Polskiej Kadry Narodowej we Wspinaczce Wysokogórskiej i Klubu Wysokogórskiego Kraków. W kwietniu przyszłego roku po raz pierwszy zostanie ojcem.
Wspina się w górach od 1997 roku. Był liderem kilkudziesięciu wypraw górskich na pięciu kontynentach. W wieku siedemnastu lat, jako najmłodszy wspinacz w historii, samotnie i w stylu alpejskim wszedł na Khan Tengri (7010 m). Jesienią 2011 roku zdobył piąty szczyt świata Makalu (8463 m) bez użycia tlenu. Wiosną 2012 roku wraz z Januszem Gołąbem dokonał pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I (8068 m). Żaden człowiek w historii nie wspiął się wyżej zimą w Karakorum. To osiągnięcie zostało uhonorowane nagrodą Kolosa, nagrodą Traveler National Geographic, a także tytułem Największego Osiągnięcia w Dziedzinie Eksploracji w 2012 roku przez prestiżowy amerykański portal Explorersweb. Latem 2012 roku wspią się na K2. Wiosną 2013 roku dokonał pierwszego zimowego wejścia na Broad Peak. Wiosną bieżącego roku wytyczył z Denisem Urubko nową drogę na północnej ścianie Kanczendzongi (8586 m). Nigdy nie używa dodatkowego tlenu z butli podczas wspinaczki.
REKLAMA
Portal PolskieRadio.pl jest patronem medialnym wyprawy na K2.
Aneta Hołówek, PolskieRadio.pl
REKLAMA