"Tani populizm". Socjolog o apelu Trzaskowskiego ws. Mierzei Wiślanej

-  PO nie planowała równego rozwoju dla całej Polski, skierowała się w stronę aglomeracji. Tymczasem PiS przedstawiło ofertę rozwoju dla całego kraju. Mierzeja Wiślana, która ma na sobie również ciężar polityki międzynarodowej, daje również szansę rozwoju konkretnemu regionowi i grupom zawodowym. W okresie kampanii wyborczej może to mieć znaczenie - mówił w Polskim Radiu 24 socjolog dr Krzysztof Karnkowski.   

2020-06-02, 10:55

"Tani populizm". Socjolog o apelu Trzaskowskiego ws. Mierzei Wiślanej

Posłuchaj

Dr Krzysztof Karnkowski o przekopie Mierzei Wiślanej (Temat dnia/Gość PR24)
+
Dodaj do playlisty

Kandydat na prezydenta Rafał Trzaskowski zaapelował do rządu o wstrzymanie najbardziej – jego zdaniem – kontrowersyjnych inwestycji i przeznaczenie przeznaczonych na nie środków na walkę ze skutkami epidemii koronawirusa. Chodzi o budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego i, przekop Mierzei Wiślanej. 

Powiązany Artykuł

Andrzej Duda Twitter 1200.jpg
Maciej Kożuszek: Andrzej Duda stawia na wizję Polski wielkich projektów inwestycyjnych

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że spór w tej sprawie nie jest nowy. - Dwie wizje Polski zderzają się ze sobą od 1989 roku. Czy naszą rolą jest bycie państwem peryferyjnym? Takie państwo też może sobie przyzwoicie radzić opierając się na współpracy z silniejszymi graczami. Zawsze jednak będzie państwem drugiej kategorii. Czy też jednak próbujemy być państwem podmiotowym, które ma szanse w rywalizacji ekonomicznej i nie jest całkowicie uzależnione od innych graczy? Zdaje się, że Rafał Trzaskowski jest przywiązany do pierwszej wizji, którą realizowano przez lata rządów Platformy Obywatelskiej - powiedział dr Krzysztof Karnkowski.

"Antyrosyjska narracja PO nie wytrzymuje próby"

Jego zdaniem najciekawsza jest sprawa Mierzei Wiślanej. - Sprawa CPK nie jest wielkim zaskoczeniem. PO jest zapatrzona w Niemcy, widzi nas w roli słabszego partnera. Natomiast Mierzeja Wiślana uniezależnia nas od Rosji, jest wyzwaniem rzuconym wschodniemu sąsiadowi. Wydawałoby się, że po wybuchu wojny na Ukrainie PO przyjęła antyrosyjską narrację. Zarzuty o sprzyjanie Rosji są najczęstszymi z jej otoczenia. Tymczasem, gdy pojawia się realne działanie, które może zagrozić interesom Rosji, Rafał Trzaskowski i PO są przeciw. To pokazuje, że antyrosyjska narracja PO nie wytrzymuje próby starcia z rzeczywistością - tłumaczył socjolog. 

REKLAMA

Podkreślił, że komunikat ws. Mierzei Wiślanej nie jest do końca skierowany na rynek krajowy, ale stoi też za tym tani populizm. - Od pewnego czasu bardzo modnie jest mówić o potrzebach służby zdrowia w sytuacji pandemii. Chodzi o to, by nie płacić za Mierzeję Wiślaną, tylko przeznaczyć te pieniądze dla lekarzy i pielęgniarek. Oni zasługują na premie, tylko dlaczego ma to się odbywać kosztem strategicznych inwestycji dla państwa? Zyski z ich realizacji będą również mogły być skierowane do służby zdrowia - zauważył dr Karnkowski. 

Polska od zakończenia II wojny światowej nie ma swobodnego dostępu do Zalewu Wiślanego. Zmienić może to przekop Mierzei.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

REKLAMA

Gość: dr Krzysztof Karnkowski

Prowadzący: Michał Rachoń

Data emisji: 02.06.2020

Godzina emisji: 10.09

REKLAMA

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej