Komisja sprawiedliwości negatywnie o wniosku nieufności wobec Ziobry
Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka negatywnie zaopiniowała w poniedziałek wieczorem wniosek klubu PO-KO o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry. Sejm ma zająć się wnioskiem w środę.
2019-02-18, 22:34
Za pozytywną opinią w sprawie tego wniosku głosowało czterech posłów, przeciw było 12, zaś jeden wstrzymał się od głosu.
"Myślę, że opinia publiczna, jeśli uważnie wysłuchała tych racji, które zostały tu wypowiedziane, ma możliwość osądzić, kto wykonuje kawał dobrej pracy dla polskich obywateli i wymiaru sprawiedliwości, a kto stara się rzucać piasek w szprychy i stara się, aby było jak było, a nadzwyczajna kasta miała się jak najlepiej" - powiedział Ziobro na koniec posiedzenia, przed głosowaniem na posiedzeniu komisji.
Wniosek o wyrażenie ministrowi sprawiedliwości został złożony w Sejmie przez posłów PO-KO i opublikowany na stronie sejmowej w końcu stycznia. Dokument jest datowany na 8 stycznia. Opozycja zarzuca ministrowi m.in. niedopełnianie obowiązków oraz przekraczanie uprawnień ws. afer w SKOK oraz KNF, a także działanie zmierzające do wyprowadzenia Polski z UE.
Cztery godziny obrad
W poniedziałkowym posiedzeniu sejmowej komisji uczestniczyli też wiceministrowie sprawiedliwości: Łukasz Piebiak, Michał Wójcik, Marcin Warchoł, Patryk Jaki. Obecni są też prokurator krajowy Bogdan Święczkowski i zastępcy Prokuratora Generalnego: Beata Marczak, Robert Hernand i Krzysztof Sierak.
Głosowanie nad zaopiniowaniem wniosku poprzedziła blisko czterogodzinna dyskusja komisji, w której głos - poza ministrem sprawiedliwości - zabrali wszyscy wiceministrowie, prokurator krajowy oraz liczni posłowie.
Sejm ma debatować nad wnioskiem PO-KO - jak wynika z harmonogramu zamieszczonego na stronie Izby - w środę po godzinie 15.
dcz
REKLAMA
REKLAMA