Joachim Brudziński: są pieniądze na pomoc poszkodowanym przez ulewy i nawałnice

2019-05-22, 09:01

Joachim Brudziński: są pieniądze na pomoc poszkodowanym przez ulewy i nawałnice
Zalane domy w Dąbrowie Tarnowskiej. Foto: PAP/Paweł Topolski

Minister spraw wewnętrznych zapewnia, że rząd ma środki na pomoc dla poszkodowanych przez ulewy i nawałnice. Przez Lubelszczyznę przeszła wczoraj trąba powietrzna, w Małopolsce przez całą noc strażacy walczyli ze skutkami deszczy, które zalewały posesje.

Posłuchaj

Joachim Brudziński: rząd ma środki na pomoc dla poszkodowanych przez ulewy (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W radiowej Jedynce minister Joachim Brudziński zapewnił, że wszyscy poszkodowani mogą liczyć na rządową pomoc. Zwrócił też uwagę, że również dziś prognozowane są burze i ulewne deszcze, najsilniejsze przewidywane są w województwach podkarpackim, małopolskim i świętokrzyskim. Minister zaapelował do mieszkańców o rozwagę i szczególną ostrożność.

Od wczoraj straż pożarna pracuje nad usuwaniem skutków deszczu i silnego wiatru w południowo-wschodniej części Polski. W wielu miejscach mundurowi muszą zabezpieczać zerwane dachy, powalone słupy energetyczne i zalane piwnice. W powiatach jasielskim i dębickim obowiązuje stan pogotowia przeciwpowodziowego.

W środę w nocy w pow. dąbrowskim w Małopolsce z powodu wylania rzeki Breń 31 osoby zostały ewakuowane – podał Mirosław Nędza z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Krakowie. Na terenie pow. Dąbrowskiego obowiązuje alarm przeciwpowodziowy.

Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie Małgorzata Sikora w środę na konferencji prasowej z udziałem wojewody małopolskiego powiedziała, że "w chwili obecnej sytuacje się stabilizuje".

- Opady troszeczkę zmniejszyły swe intensywności, ale w nocy i w następnej dobie może nadal występować tam zjawisko przelewania także na miejscu są obecne wszystkie nasze służby w gotowości wraz ze służbami innych zarządów zlewni regionalnych i lokalnych - powiedziała Sikora.

Ostrzeżenia w całej Polsce

Ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia obowiązują na południowym wschodzie Polski w powiatach: buskim i staszowskim (woj. świętokrzyskie), dąbrowskim, Tarnowie i tarnowskim (woj. małopolskie), w powiatach dębickim, ropczycko-sędziszowskim, kolbuszowskim, mieleckim, Tarnobrzegu i powiecie tarnobrzeskim (woj. podkarpackie).

Na tych obszarach nadal będzie padał deszcz okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Łącznie z wtorkowymi opadami, suma opadów do końca ważności ostrzeżenia miejscami może osiągać 130 mm. W trakcie opadów deszczu mogą wystąpić burze z porywami wiatru do 60 km/h.

Powiązany Artykuł

podtopienia-pap-1200.jpg

Ostrzeżenia trzeciego stopnia oznaczają, że przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.

Ponadto ostrzeżeniem pierwszego i drugiego stopnia objęte są województwa południowe.

40 interwencji straży po burzach w Łódzkiem

- Straż pożarna interweniowała ok. 40 razy po fali burz, które przeszły nad Łódzkiem we wtorek wieczorem. W środę ulewy mogą wystąpić także na południu regionu - w powiatach wieruszowskim, pajęczańskim, wieluńskim, piotrkowskim i radomszczańskim.

Jak podał w środę rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi Jędrzej Pawlak, najwięcej szkód - przede wszystkim podtopień - wystąpiło na terenie Brzezin, m.in. z powodu zalania przez pewien czas zablokowana była droga krajowa nr 72. Poza tym strażacy byli wzywani do odpompowania wody w Skierniewicach i Pajęcznie. Usunięto kilka wiatrołomów i zabezpieczono uszkodzony dach.

Ewakuacje w powiecie dąbrowskim

31 osoby zostały ewakuowane w środę w nocy w pow. dąbrowskim w Małopolsce z powodu wylania rzeki Breń - podał Mirosław Nędza z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Krakowie. Na terenie pow. dąbrowskiego obowiązuje alarm przeciwpowodziowy, ale sytuacja pogodowa się stabilizuje.

Powiązany Artykuł

twitter premier lubelskie wichura 1200.jpg

Ponad tysiąc interwencji

Ewakuowane osoby to mieszkańcy miejscowości Swarzów i dwóch domów przy ulicach Nadbrzeżnej i Olesickiej w Dąbrowie Tarnowskiej. Znalazły one schronienie u rodziny, a część została ulokowana w lokalach socjalnych w Dąbrowie Tarnowskiej. - Ewakuacja przebiegła płynnie i sprawnie - ocenił przedstawiciel CZK.

Podkarpacie - stan pogotowia przeciwpowodziowego

- Na Podkarpaciu nadal intensywnie pada. W powiecie jasieńskim i częściowo dębickim wprowadzono stan pogotowia przeciwpowodziowego - poinformował rzecznik prasowy komendanta głównego PSP st. bryg. Paweł Frątczak.

- Priorytetem działań straży pożarnej jest zabezpieczanie budynków, na których są zerwane dachy - zaznaczył Frątczak i dodał, że większość z tych czynności została już wczoraj wykonana.

W Małopolsce w powiecie dąbrowskim ewakuowanych zostało w sumie ok. 27 osób z kilku budynków. Budynki zostały podtopione przez wezbrane potoki, które wylały. Dodatkowo straż pożarna układała worki z piaskiem na rzece Żabianka w celu podwyższenia korony wału przeciwpowodziowego.

W całej Polsce wczoraj było 1127 interwencji straży pożarnej w związku z nawałnicami i burzami. Najwięcej - 391 interwencji było na Podkarpaciu, 278 w Małopolsce, 140 na Lubelszczyźnie i 112 w woj. świętokrzyskim. W całej Polsce wiatr uszkodził 148 budynków, w tym 54 mieszkalne i 94 gospodarcze.

Główne działania strażaków w tych czterech województwach to usuwanie powalonych i połamanych drzew. Straż wypompowywała też wodę z piwnic oraz zalanych budynków i dróg.

Na Lubelszczyźnie trąba powietrzna, która przeszła nad gminą Wojciechów, uszkodziła budynki w miejscowości Stasin, Cyganówka i Halinówka. Dachy budynków zostały zabezpieczone. Dodatkowo w niektórych miejscach stoją agregaty prądotwórcze, którymi zasilane są budynki głównie inwentarskie. Ranny został jeden mężczyzna. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Frątczak zaznaczył też, że wczoraj w całej Polsce przy usuwaniu skutków nawałnic pracowało 6111 strażaków.

pkur

Polecane

Wróć do strony głównej