X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prof. Andrzej Elżanowski o stadzie krów z Deszczna: wreszcie nadzieja, ale to początek drogi

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 20:55
- Zakładam, że dzięki politycznej decyzji stado krów z Deszczna jest uratowane przed wybiciem. Teraz trwają dyskusje, w jaki sposób przenieść je na nowe miejsce. Jesteśmy jednak wciąż na początku drogi do rozwiązania tego problemu - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl prof. Andrzej Elżanowski, zoolog, etyk, członek Polskiego Towarzystwa Etycznego i naukowiec Uniwersytetu Warszawskiego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Około 180 zwierząt pasło się przez lata luzem, bez opieki weterynaryjnej, a rolnicy skarżyli się na szkody. Zwierzęta miały być zabite na mocy decyzji inspekcji weterynaryjnej. Tłumaczono to kwestiami zagrożenia weterynaryjnego.

Prof. Elżanowski ocenił, że krowy "są zdrowe" i "stanowią dobrze zintegrowaną grupę zwierząt o wysokim dobrostanie" - o "ile nie są gwałtownie zapędzane do zagrody, jak to już miało miejsce, przez co trzy zwierzęta zginęły". - Bez względu na to, jak doszło do powstania tej  wyjątkowej społeczności krów, elementarna wrażliwość etyczna wymaga jej uszanowania - mówił.


CZYTAJ TAKŻE
krowy free 1200.jpg
EKSPERT: DECYZJA O ZABICIU KRÓW BYŁA SKANDALICZNA MORALNIE

- Wyłapywanie, ładowanie na ciężarówki i zabijanie tych zwierząt byłoby operacją wyjątkowo brutalną i drastyczną - stwierdził. - Jestem po wstępnej rozmowie z lubuską wojewódzką lekarz weterynarii. Mamy się wszyscy naradzić, już nie "czy", ale "w jaki sposób" krowy przetransportować na nowe miejsce pobytu, czyli na torfowiska rezerwatu Czarnocin pod Szczecinem. Tam przedsiębiorca, rolnik, chce ich używać jako naturalnych kosiarek do spasania torfowiska, aby zachować siedliska ptasie, a więc bez jakiegokolwiek wprowadzania tych zwierząt do obrotu - mówił. Ocenia, że bez wprowadzania do obrotu nie stanowią zagrożenia. - To miejsce dla krów znaleziono i zgłoszono już 21 maja, a mimo to do wczoraj Inspekcja Weterynaryjna była nastawiona zdecydowanie negatywnie do tego planu - rzekł.

Zwierzęta oczywiście muszą być przebadane, by ocenić, czy rzeczywiście są zdrowe i nikomu nie zagrażają.

Profesor Elżanowski mówił, że jest "długa droga do pozytywnego rozwiązania, bo podczas uzgadniania przenosin ze służbami weterynaryjnymi pojawiają się różne trudności, wysuwane są przeszkody". - Na przykład padło pytanie, co stanie się z krowami, gdy właściciel umrze - mówił.

Profesor ocenił, że główny lekarz weterynarii "przedramatyzował zagrożenie sanitarno-epizootiologiczne ze strony krów z Deszczna. Wszystkie zwierzęta muszą być oczywiście przebadane, choć zapewne są zdrowsze od krów mlecznych w masowym chowie".

- A według ostatniego doniesienia krowy z Deszczna, które miały wszystkim zagrażać, będą mogły być przekazywane indywidualnym rolnikom po przewiezieniu do niezidentyfikowanego państwowe gospodarstwa. Czyli wracają plany rozbicia stada, choć już nie tak brutalne jak przedtem - dodał.

***

W nocy prezydent Andrzej Duda stwierdził, że minister rolnictwa i główny lekarz weterynarii szukają "szczęśliwego rozwiązania" dla tych zwierząt. Również prezes PiS Jarosław Kaczyński interweniował w tej sprawie u ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, co sam potwierdził.

Po południu minister rolnictwa stwierdził, że stado z Deszczna nie trafi do uboju, a zwierzęta zostaną "odizolowane" w jednym z państwowych gospodarstw i poddane badaniom, a jeśli będą zdrowe, zaczną się poszukiwania rolników, którzy zechcą przyjąć zwierzęta.

***

Z prof. Andrzejem Elżanowskim, zoologiem, etykiem, członkiem Polskiego Towarzystwa Etycznego, rozmawiała Agnieszka Marcela Kamińska, PolskieRadio24.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent i prezes PiS liczą na "szczęśliwe rozwiązanie" w sprawie stada krów z Deszczna

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 09:54
Prezydent ma nadzieję, że nie trzeba będzie zabijać stada dzikich krów, które od wielu lat żyją na wolności w okolicach Deszczna w Lubuskiem. Andrzej Duda napisał na Twitterze, że minister rolnictwa i główny lekarz weterynarii przekazali mu informację, że szukają "szczęśliwego rozwiązania w tej sprawie". Wcześniej o los stada krów upomniał się prezes PiS Jarosław Kaczyński. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Ardanowski: krowy z Deszczna nie trafią do uboju, będą odizolowane

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 16:30
- Krowy z Deszczna zostaną odizolowane w jednym z państwowych gospodarstw i nie trafią do uboju  - poinformował minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. W sprawie krów interweniowali prezydent Andrzej Duda, prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, a także szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: decyzja o zabiciu krów była skandaliczna moralnie

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 20:00
- Decyzja o zabiciu krów była skandaliczna z moralnego punktu widzenia – tym bardziej, że znaleziono dla nich potencjalne nowe miejsce pobytu i aktywiści gromadzili środki na opiekę weterynaryjną i badania – mówi portalowi dr Marcin Urbaniak z Polskiego Towarzystwa Etycznego. Jak dodał, pozytywnym aspektem tej sprawy jest reakcja społeczeństwa na przypadek z Deszczna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adwokat Karolina Kuszlewicz: prawo polskie i UE stoją po stronie krów z Deszczna

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 13:50
- Prawo polskie i unijne mogą stać i stoją po stronie stada krów z Deszczna. Nie ma żadnych przeciwskazań od strony prawnej, by je uratować. Trzeba tylko stosować właściwie prawo - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Karolina Kuszlewicz. Polskie Towarzystwo Etyczne podjęło szereg działań w tej sprawie, m.in. złożono wniosek o uchylenie decyzji inspekcji sanitarnej.
rozwiń zwiń