X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Patryk Jaki: moim zdaniem dobrze byłoby, gdyby RPO odwołano, ale szanujemy 5-letnią kadencję

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2019 14:45
- Uważam, że dobrze byłoby, gdyby Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar był odwołany, ale szanujemy pięcioletnią kadencję - oznajmił b. wiceminister sprawiedliwości, europoseł PiS Patryk Jaki. Dodał, że jest to jego osobista opinia. 
Przewodniczący komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji warszawskich Patryk Jaki podczas konferencji prasowej, po pierwszym posiedzeniu niejawnym komisji w pełnym składzie
Przewodniczący komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji warszawskich Patryk Jaki podczas konferencji prasowej, po pierwszym posiedzeniu niejawnym komisji w pełnym składzieFoto: PAP/Jakub Kamiński

O ewentualną próbę odwołania RPO przed końcem kadencji - do czego potrzebne byłoby w Sejmie co najmniej trzy piąte głosów - Patryk Jaki został zapytany w niedzielę w TVN24. 

- Nie mam upoważnienia, żeby mówić w imieniu całego klubu, natomiast ja uważam, że jest bardzo złym rzecznikiem. (...) Uważam, że dobrze byłoby, gdyby był odwołany, ale jednak szanujemy pięcioletnią kadencję. To jest tylko moja opinia - odpowiedział Jaki. 

Na stronie RPO opublikowano w środę komunikat Krajowego Mechanizmu Prewencji i Tortur (KMPT), którego zadania wykonuje RPO, dotyczący okoliczności aresztowania Jakuba A. podejrzanego o zabójstwo w Mrowinach 10-letniej Kristiny. Według RPO użyte przez policję środki wydają się nieproporcjonalne i miały charakter pokazowy. Jak zaznaczono w komunikacie, zastosowanie kajdanek zespolonych i chwytu obezwładniającego było niepotrzebne, ponieważ zatrzymany nie stawiał oporu. 

Stanowisko KMPT skrytykowali m.in. politycy obozu rządzącego. 

Minister Ziobro 1200.jpg
Zbigniew Ziobro: zabójca 10-latki z Mrowin otrzyma możliwie najsurowszy wyrok

Politycy obozu rządzącego o stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich

- Myślę, że to jest właśnie świat postawiony na głowie - to, co RPO pan Bodnar tutaj przedstawił, ponieważ my powinniśmy chronić słabszych, najsłabszych, a nieobliczalny morderca, który dokonał ohydnej zbrodni musi zostać w jak najszybszy sposób unieszkodliwiony (...). Musi być przede wszystkim w bezpieczny sposób przez organy ścigania doprowadzony do właściwego miejsca - mówił w sobotę w radiu RMF premier Mateusz Morawiecki, pytany o stanowisko RPO.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Elżbieta Witek określiła w piątek wypowiedź Bodnara jako "skandaliczną". Z kolei szef KPRM Michał Dworczyk mówił w piątek, że to co zrobił RPO jest skrajnie nieodpowiedzialne. "Gdzieś są granice politycznego zaangażowania i rzecznik przekroczył po raz kolejny tę granicę" - ocenił.

Rzecznik policji insp. Mariusz Ciarka oświadczał zaś, że RPO powinien mieć na uwadze prawa rodziny okrutnie zamordowanej dziewczynki i poczucie bezpieczeństwa ludzi.

"Stanowczy sprzeciw wobec politycznej i medialnej nagonika na RPO"

W piątek Bodnar opublikował oświadczenie, w którym podkreślił: "Godności człowieka broniłem i będę bronił bez względu na okoliczności. Wynika to z mojego konstytucyjnego i ustawowego obowiązku, ale i wewnętrznego przekonania".

Z kolei w wydanym w sobotę stanowisku "stanowczy sprzeciw wobec politycznej i medialnej nagonki" na Bodnara wyraziła Helsińska Fundacja Praw Człowieka. "Podobnie jak zespół kierowany przez RPO,

Helsińska Fundacja Praw Człowieka przypomina, że w świetle konstytucyjnych oraz międzynarodowych standardów praw człowieka zatrzymanie nie powinno przybierać formy publicznego odwetu, a zatrzymany ma prawo do obrońcy" - zaznaczyła HFPC.

PAP/in./

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dolnośląskie: nie żyje matka i 3-letnie dziecko. Zabójca postrzelony przez policję

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 11:13
Policjanci zostali zaatakowani przez mężczyznę podejrzanego o zabójstwo kobiety i jej 3-letniego dziecka, dlatego użyli broni. Postrzelony mężczyzna trafił do szpitala. Do rodzinnej tragedii doszło w nocy w Bolesławcu na Dolnym Śląsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zabójstwo 10-letniej Kristiny. Dlaczego w Polsce niemożliwe jest wprowadzenie kary śmierci?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2019 17:56
Brutalne zabójstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin wstrząsnęło społeczeństwem, a w internecie wywołało dyskusję na temat kary śmierci. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przyznaje, że sprawców najpotworniejszych zbrodni powinno się eliminować. Podkreśla jednak, że w UE kara śmierci nie jest dopuszczana. Także zdaniem prawników, nie ma już możliwości jej wprowadzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Powinien złożyć kondolencje rodzinie, a śledczym podziękować". Policja odpowiada A. Bodnarowi

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2019 14:45
- RPO powinien mieć w pierwszej kolejności na uwadze prawa rodziny okrutnie zamordowanej dziewczynki i ludzi, których zbrodnia w Mrowinach naruszyła poczucie bezpieczeństwa - oświadczył rzecznik policji insp. Mariusz Ciarka. Odpowiedział w ten sposób na krytyczne stanowisko Adama Bodnara ws. zatrzymania Jakuba A.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik Praw Obywatelskich krytykuje przebieg zatrzymania Jakuba A. Czy słusznie?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2019 19:58
Podejrzany o zabójstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin Jakub A. został zatrzymany w niedzielę po południu. Usłyszał zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie, ze znieważeniem zwłok oraz zarzut podżegania innej osoby do udziału w zabójstwie. Działania policji podczas zatrzymania krytycznie ocenił Rzecznik Prawo Obywatelskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Morderstwo w Mrowinach. Kontrowersje wokół sposobu zatrzymania podejrzanego

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2019 15:30
Zdaniem rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara środki zastosowane podczas zatrzymania podejrzanego o morderstwo w Mrowinach były zbyt drastyczne. Na ten temat w Polskim Radiu 24 dyskutowali: Wojciech Mucha ("Gazeta Polska Codziennie"), specjalista od wizerunku Sławomir Jastrzębowski oraz redaktor naczelny "Najwyższego Czasu" Tomasz Sommer.
rozwiń zwiń