Amerykański gaz i delegacja rządu USA dzisiaj w Świnoujściu

O 13.00 zostanie odebrany pierwszy transport gazu skroplonego w ramach wieloletniego kontraktu z Cheniere Energy. To 65. dostawa LNG do Polski od momentu powstania gazoportu. W trakcie 24-letniej umowy amerykańska firma ma dostarczyć Polski w sumie 39 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego. Dziś w Świnoujściu pojawią się przedstawiciele rządu oraz ambasady USA.

2019-07-26, 07:00

Amerykański gaz i delegacja rządu USA dzisiaj w Świnoujściu
Gazowiec Clean Ocean z pierwszym ładunkiem amerykańskiego gazu LNG do Polski w Świnoujściu. Foto: PAP/Jerzy Muszyński

Powiązany Artykuł

terminal LNG shutterstock 1200.jpg
Jakub Wiech: gaz z USA zwiększy poziom polskiego bezpieczeństwa

Prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Piotr Woźniak mówi, że spółka jest zadowolona z umowy z amerykańskim dostawcą, a teraz jest okazja do tego, by warunki kontraktu przetestować w praktyce. Wyjaśnia, że po dostawie gaz trafia do zbiorników, gdzie podlega regazyfikacji i następnie jest przetaczany do sieci przesyłowej.

Może być też przeładowany do cystern, które rozwożą gaz - jak zaznacza prezes - nie tylko po Polsce, ale również po Europie.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Mosbacher 663 free.jpg
G. Mosbacher: Nord Stream 2 to przedsięwzięcie polityczne

Uniezależniamy się od gazu rosyjskiego

Piotr Woźniak przypomina, że do Polski trafiają już transporty skroplonego gazu w ramach wieloletnich kontraktów. Od 2016 roku w ramach dwóch umów dostarczany jest gaz kupiony od firmy katarskiej. Prezes PGNiG podkreśla, że w przyszłym roku Polska potrzebuje w sumie 39 statków ze skroplonym gazem. - Inaczej będziemy musieli kupić więcej gazu rosyjskiego, bo nie będziemy mogli odebrać LNG - tłumaczy Piotr Woźniak.

O tym, że wraz z kupnem amerykańskiego surowca otrzymujemy pewne wymierne korzyści na płaszczyźnie bezpieczeństwa polityczno-militarnego powiedział dla portalu PolskieRadio24.pl w czwartek Jakub Wiech, zastępca redaktora naczelnego portalu Energetyka24.com. 

- Rosjanie wykorzystują bowiem swe surowce energetyczne do walki politycznej - dodał.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

bALTIC PIPE FREE 1200.jpg
Ekspert: te projekty pozwolą uniezależnić się od rosyjskiego gazu

700 mln metrów sześciennych gazu dla Polski

Umowę z Cheniere Energy Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało w listopadzie ubiegłego roku. Wolumen dzisiejszej dostawy, przywiezionej przez metanowiec Oak Spirit, to około 165 tysięcy metrów sześciennych LNG, po regazyfikacji odpowiada to 95 milionom metrów sześciennych gazu ziemnego. Amerykanie w ciągu czterech lat mają dostarczyć Polsce 700 milionów metrów sześciennych gazu.

PGNiG w 2018 roku podpisało jeszcze trzy umowy długoterminowe z amerykańskimi dostawcami - z firmami Venture Global LNG i Sempra Energy. Polska spółka zacznie kupować gaz na podstawie tych kontraktów na przełomie 2022/2023 r.

kstar

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej