Tomasz Siemoniak chce zmiany ustawy dezubekizacyjnej. Komentarz publicystów
Wiceszef Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak, mówił w Polskim Radiu 24, że ustawę dezubekizacyjną należy zmienić. O tym postulacie dyskutowali w audycji "Temat dnia" Andrzej Potocki z tygodnik "Sieci", Przemysław Harczuk z "Super Eksperessu" i Adrian Stankowski z "Gazety Polskiej Codziennie”.
2019-07-27, 15:31
Posłuchaj
Andrzej Potocki mówił, że Tomasz Siemoniak chce zmiany ustawy dezubekizacyjnej, ponieważ liczy, iż dzięki takim postulatom zyska kilka punktów procentowych podczas jesiennych wyborów parlamentarnych. - To są środowiska resortowe, komunistyczno-hardcorowe, bowiem był to aparat przemocy państwa totalitarnego. Ja się dziwię, że Służby Bezpieczeństwa nie zostały do tej pory uznane, jak SS, za organizację przestępczą - zaznaczył.
Publicysta stwierdził ponadto, że odwoływanie się postkomunistycznego elektoratu jest "pluciem w twarz bechterom "Solidarności" i tym wszystkim, którzy musieli walczyć o wolną Polskę z systemem opresyjnym, jakim był komunizm”. - Apel Tomasza Siemoniaka jest kompromitujący - skwitował Andrzej Rafał-Potocki.
Przemysław Harczuk ocenił natomiast, odwołując się do opinii politologa Rafał Chwedoruka, że kwestie socjalne zostały już zagospodarowane przez PiS, dlatego elektorat lewicowy ma dwa kierunki wyboru. Taki, który oferuje Robert Biedroń. Publicysta nazwał ten kierunek "palikotowym", gdzie proponowane są przede wszystkim zmiany kulturowe i obyczajowe, jak walka o prawa dla społeczności LGBT. Drugi nurt polityczny to ten, w którym politycy odwołują się do "elektoratu historycznie lewicowego, postkomunistycznego".
- Jeżeli partie lewicowe poszłaby w stronę "biedroniową" to Platforma Obywatelska ma szansę pozyskać trochę tego elektoratu postkomunistycznego - mówił dziennikarz.
REKLAMA
Adrian Stankowski mówił z kolei, że "wszystkie postkomunistyczne podmioty totalnej opozycji zawarły pakt z tzw. Klubem Generałów". - Tam są relikty komunizmu z Markiem Dukaczewskim na czele. Tam prawie wszyscy kończyli szkoły w Moskwie - przypomniał, dodając, że PSL, Nowoczesna, Platforma Obywatelska oraz SLD, zawarły pakt zobowiązujący do wrócenia dawnych przywilejów emerytalnych byłym funkcjonariuszom totalitarnego aparatu ucisku.
- Osią sporu na polskiej scenie politycznej jest postkomunizm. Polska scena polityczna dzieli się na zwolenników postkomunizmu i na zwolenników wolnej Polski - stwierdził.
Więcej w całej audycji.
Rozmawiał Tadeusz Płużański.
REKLAMA
Polskie Radio 24/pkur
----------------
Data emisji: 27.07.2019
Godzina emisji: 14.06
REKLAMA
REKLAMA