X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Piotr Naimski o wyroku ws. OPAL-u: obroniliśmy polski interes

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 15:22
 - Jesteśmy pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej i powinniśmy korzystać ze swoich uprawnień. Udało się w tym przypadku obronić polski interes - powiedział o wyroku TSUE ws. gazociągu OPAL Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.
Audio
  • 14.09.2019 Piotr Naimski o roli wyroku TSUE ws. gazociągu OPAL
Piotr Naimski - pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.
Piotr Naimski - pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.Foto: Sławek Pabian/PR

Sąd Unii Europejskiej unieważnił decyzję Komisji Europejskiej w sprawie gazociągu Opal, odnogi Nord Stream. Przyznał tym samym rację Polsce, która zaskarżyła tę decyzję. Chodzi o zgodę Brukseli z 2016 roku na większe wykorzystanie przepustowości rurociągu przez rosyjski Gazprom. 

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Ekspert OSW: wyrok ws. OPAL-u otwiera nowe możliwości walki z Nord Stream 2

W opinii Piotra Naimskiego, wyrok TSUE "jest bardzo ważny". - Gazociąg OPAL jest przedłużeniem rosyjsko-niemieckiego połączenia, które już istnieje po zachodniej stronie Polski. Gazociąg ten łączy Bałtyk z Czechami i Europą Środkową - wyjaśnił pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
gaz rura gazociąg.jpg
Operator gazociągu Opal ogranicza przesył Gazpromu. Efekt orzeczenia TSUE

"Dowód, że solidarność może być ważna w UE"

- OPAL to taki pierścień rosyjski, który zamyka Europę Środkową - wskazał Piotr Naimski i przypomniał, że "Rosjanie dostali od Komisji Europejskiej w 2016 r. zgodę na dysponowanie tą trasą przesyłową w stu porcentach". - To odstępstwo od regulacji unijnego prawa, które jest prawem rynkowym i mówi, że tego typu instalacja musi być dostępna dla wszystkich - podkreślił gość PR24.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Kulisy spraw. Prezes PGNiG o wyroku TSUE ws. gazociągu OPAL

Piotr Naimski powiedział, że "padł werdykt rozstrzygający na naszą korzyść, a to oznacza, że przesył rosyjskiego gazu do Europy Środkowej natychmiast musiał się zmniejszyć".

- To chyba pierwszy namacalny dowód na to, że jednak solidarność, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne, to jest coś, co może być ważne w Unii Europejskiej - mówił pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej na antenie Polskiego Radia 24.

***

Więcej w nagraniu.

Prowadził Antoni Opaliński.

Data emisji: 14.09

Godzina emisji: 14.06

PR24/msze, IAR

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Naimski: nie chodzi o to, żeby Rosjanie byli zadowoleni, tylko żeby Polska była bezpieczna

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 09:30
- Całkowite uniezależnienie się od monopolistycznych decyzji rosyjskiego dostawcy jest realne. Jesteśmy na bardzo dobrej drodze, żeby tego dokonać - mówi w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.
rozwiń zwiń