X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

"Bez wizy do 90 dni". Co zmienia włączenie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 19:50
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump poinformował, że podpisał zgodę na włączenie Polski do amerykańskiego programu bezwizowego. Jak będzie wyglądała procedura sfinalizowania tej decyzji? W jaki sposób Polacy będą mogli teraz podróżować do Stanów Zjednoczonych?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Shutterstock Donald Trump uśmiech 1200.jpg
Do USA bez wiz. Donald Trump podpisał historyczny dla Polski dokument

To, na co Polacy czekali od kilkudziesięciu lat, staje się faktem. Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump poinformował o podpisaniu pełnego zniesienia obowiązku wizowego dla Polski. 

- Jestem wdzięczny prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi. Możemy się spodziewać, że w miarę niedługim czasie Polacy będą mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wiz - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda.

PAP Andrzej Duda Donald Trump razem 1200.jpg
Do USA bez wiz. Prezydent: jestem wdzięczny prezydentowi Donaldowi Trumpowi

Podróże do USA bez wiz w celach biznesowych i turystycznych

Ambasada USA w Warszawie wyjaśniła w komunikacie, że z dniem 30 września 2019 roku Polska i USA dopełniły warunków wszystkich umów dwustronnych dotyczących bezpieczeństwa, a odsetek odmów wizowych spadł do wymaganego poziomu.

[POSŁUCHAJ W PR24] Bez wiz do USA. Prof. Bogdan Szafrański: wreszcie mamy uproszczoną procedurę

Tym samym Polska zakwalifikowała się do amerykańskiego programu. Oznacza to, że wkrótce Polacy będą mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych w celach biznesowych i turystycznych (w większości przypadków) bez wizy.

Mosbacher 663 free.jpg
Georgette Mosbacher o decyzji Donalda Trumpa ws. wiz do USA: to historyczny moment i wspólny sukces

Procedury administracyjne ze strony rządu USA

Aby procedura włączenia Polski do programu dobiegła końca, potrzebne są wymagane przez Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA dodatkowe procedury administracyjne ze strony rządu USA.

[POSŁUCHAJ W PR24] Debata dnia. Zniesienie wiz dla Polaków coraz bliżej. "Obywatele nie będą przechodzić przez upokarzającą procedurę"

Ambasada USA przewiduje, że procedury te potrwają kilka miesięcy, zanim rozpocznie się podróżowanie bez wiz. Po zakończeniu tego procesu Sekretarz Bezpieczeństwa Wewnętrznego ogłosi datę rozpoczęcia podróżowania w ramach Programu Ruchu Bezwizowego.

premier pence 1200.jpg
Mateusz Morawiecki: sądzę, że problem wiz do USA zniknie bardzo szybko

Bez wizy do 90 dni

Włączenie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego oznacza, że obywatele polscy podróżujący na podstawie paszportów z chipami do odczytu komputerowego, którzy pomyślnie uzyskali autoryzację za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży (Electronic System for Travel Authorization [ESTA]), będą mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych i biznesowych do 90 dni bez wizy.

Osoby podróżujące z krajów objętych programem VWP muszą uzyskać autoryzację w systemie ESTA, która obecnie kosztuje 14 USD i jest ważna przez okres dwóch lat.

Polscy obywatele, którzy zamierzają podróżować do Stanów Zjednoczonych na dłużej niż 90 dni lub planują podjąć działania wymagające innych kategorii wizowych (np. praca lub studia w Stanach Zjednoczonych) nadal będą musieli ubiegać się o odpowiednią kategorię wizy. Polscy obywatele, którzy otrzymali odmowę w systemie ESTA, również będą musieli ubiegać się o wizę. 

Ponadto obywatele krajów objętych Programem Ruchu Bezwizowego, którzy podróżowali lub przebywali w Iraku, Iranie, Syrii, Sudanie, Libii lub Jemenie 1 marca 2011 lub później nie mogą podróżować lub być wpuszczonym do USA w ramach tego programu. Obywatele krajów należących do Programu Ruchu Bezwizowego, którzy jednocześnie są obywatelami Iraku, Iranu, Sudanu lub Syrii również nie mogą już podróżować lub być wpuszczonym do USA w ramach Programu Ruchu Bezwizowego.

Ograniczenie to nie dotyczy obywateli krajów objętych Programem Ruchu Bezwizowego, których obecność w tych krajach była związana ze służbą wojskową w siłach militarnych kraju objętego Programem Ruchu Bezwizowego lub w celu wykonywania obowiązków służbowych jako pełnoetatowy pracownik rządu kraju objętego Programem Ruchu Bezwizowego.


trump_1200.jpg
Biały Dom o wizach: związki między Polską i USA zwiększą się

Aby wjechać do Stanów Zjednoczonych w ramach Programu Ruchu Bezwizowego, osoba podróżująca musi:

1. Być obywatelem jednego z krajów członkowskich oraz posiadać zgodny z programem VWP paszport.

2. Posiadać autoryzację systemu ESTA Przebywać w Stanach Zjednoczonych nie dłużej niż 90 dni.

3. Podróżować w celach:

  • a. służbowych - celem planowanej podróży są konsultacje z partnerami biznesowymi, naukowe, edukacyjne, zawodowe lub biznesowe zjazdy, lub konferencje w konkretnych terminach, kwestie własnościowe lub w celu negocjowania kontraktu.
  • b. turystycznych - celem planowanej podróży jest rekreacja, w tym wakacje, święta, rozrywka, wizyty u przyjaciół lub rodziny, odpoczynek, leczenie, występy amatorów w wydarzeniach muzycznych, sportowych, konkursach itp., którzy nie pobierają żadnego wynagrodzenia
  • c. tranzyt - jeśli podróżuje się przez Stany Zjednoczone

Dodatkowo, wjeżdżając do Stanów Zjednoczonych drogą lotniczą lub morską, osoba taka musi:

  • posiadać bilet powrotny lub bilet na dalszą podróż. W przypadku posiadania elektronicznego biletu wymagana jest kopia planu podróży, którą należy przedłożyć urzędnikowi imigracyjnemu. Osoby podróżujące docelowo do Meksyku, Kanady, na Bermudy lub Wyspy Karaibskie muszą być pełnoprawnymi mieszkańcami tych terenów,
  • wjechać do Stanów Zjednoczonych na pokładzie przewoźnika lotniczego lub morskiego, który bierze udział w programie. Dotyczy to również statków powietrznych korporacji amerykańskiej, która zawarła umowę z Departamentem Bezpieczeństwa Wewnętrznego o przewozie pasażerów w ramach Programu Ruchu Bezwizowego.

W przypadku wjazdu do Stanów Zjednoczonych drogą lądową z Kanady lub Meksyku wymagania dotyczące dokumentów są takie same, aczkolwiek nie ma wymogu posiadania biletów powrotnych ani korzystania z usług przewoźników-sygnatariuszy. Należy wykazać urzędnikowi, że dysponuje się środkami pozwalającymi na utrzymanie się podczas pobytu w USA oraz na wyjazd z USA.


duda trump 1200.jpg
Deklaracja o współpracy obronnej i zniesienie wiz. Spotkanie prezydentów Polski i USA

Co z osobami niespełniającymi wymagań?

Niektóre osoby mogą być nie uprawnione do wjazdu do Stanów Zjednoczonych bez wizy w ramach programu VWP. Obejmuje to osoby aresztowane, nawet jeśli areszt nie był wynikiem wyroku skazującego za przestępstwo kryminalne, osoby karane (nawet w przypadku ułaskawienia, amnestii lub innego aktu łaski), osoby z poważną chorobą zakaźną, osoby, których nie wpuszczono do Stanów Zjednoczonych lub które zostały deportowane ze Stanów Zjednoczonych lub przekroczyły długość pobytu dozwoloną w ramach programu VWP. Takie osoby muszą ubiegać się o wizę. Jeśli osoby takie podejmą próbę wjazdu bez wizy, mogą nie być wpuszczone na teren Stanów Zjednoczonych.

Zgodnie z  Poprawką do Programu Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program Improvement) i ustawą o zapobieganiu terroryzmowi (Terrorist Travel Prevention Act)  z 2015 r., osoby które podróżowały lub przebywały w Iranie, Iraku, Libii, Somalii, Sudanie, Syrii oraz/lub w Jemenie w dniu 1 marca 2011 roku lub po tej dacie (poza nielicznymi wyjątkami wyjazdów w celach dyplomatycznych lub wojskowych w służbie kraju objętego  Programem Ruchu Bezwizowego), LUB podróżni, którzy są również  obywatelami Iranu, Iraku, Sudanu oraz/lub Syrii, nie kwalifikują się już do podróży do Stanów Zjednoczonych w ramach Programu Ruchu Bezwizowego. 

Podróżować bez wizy nie mogą osoby planujące podjąć studia, pracę lub pozostanie w Stanach Zjednoczonych dłużej niż 90 dni. Nie przewiduje się również możliwości zmiany statusu (z turysty na studenta itp.) w przypadku osób przebywających już w Stanach Zjednoczonych. Takie osoby muszą mieć wizę. Jeśli urzędnik imigracyjny uzna, że dana osoba podróżująca bez wizy zamierza podjąć studia, pracę lub pozostanie dłużej niż 90 dni, może odmówić jej wjazdu.

Kamil Starczyk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

D. Trump zniesie wizy dla Polaków? Premier: liczę na to, ale mam pewne obawy

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 21:30
– Liczę na to, ale mam też pewne obawy, by za dużo ludzi zaraz nie chciało wyjechać i tam zostać – powiedział premier Mateusz Morawiecki, pytany czy liczy na znaczący krok w zniesieniu wiz dla Polaków do USA. Jak dodał, liczy jednak, że wizy zostaną zniesione jako pewnego rodzaju uciążliwość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Do USA bez wiz. Donald Trump podpisał historyczny dla Polski dokument

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 17:15
To, na co Polacy czekali od kilkudziesięciu lat, staje się faktem. Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump poinformował o podpisaniu pełnego zniesienia obowiązku wizowego dla Polski - poinformowała agencja Reuters.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bez wiz do USA. Prof. Bogdan Szafrański: wreszcie mamy uproszczoną procedurę

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 18:33
- Spełniliśmy warunki i mamy zniesiony obowiązek wizowy dla Polski. Tyle tylko, że jest to uproszczenie procedury wizowej i możliwość wyjechania na trzy miesiące do USA po decyzji urzędnika na amerykańskiej granicy - powiedział w audycji "Więcej Świata" prof. Bogdan Szafrański, amerykanista i ekonomista z Uczelni Łazarskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Georgette Mosbacher o decyzji Donalda Trumpa ws. wiz do USA: to historyczny moment i wspólny sukces

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 18:50
- Biały Dom ogłosił w piątek nominację Polski do Programu Ruchu Bezwizowego - podała Ambasada USA w Polsce. Jak poinformowano, aby sfinalizować przystąpienie Polski do programu, potrzebne jest przeprowadzenie dodatkowych procedur ze strony rządu USA, co może potrwać kilka miesięcy.
rozwiń zwiń