Operowali cierpiącą krowę, ale tego się nie spodziewali. "Byliśmy w szoku"

Niezwykłego odkrycia dokonali hinduscy weterynarze, gdy operowali sześcioletnią krowę, której doskwierał ból brzucha. W żołądku zwierzęcia znaleźli kulę plastiku, ważącą około 50 kg - głównie zbite pozostałości foliowych reklamówek i nylonowych nici.

2025-03-31, 21:17

Operowali cierpiącą krowę, ale tego się nie spodziewali. "Byliśmy w szoku"
Weterynarze znaleźli kulkę plastiku w brzuchu cierpiącego zwierzęcia. Foto: Ian Lindsay/ Shutterstock

Operowali krowę, ale tego się nie spodziewali. "Byliśmy w szoku"

Weterynarzy zaalarmował właściciel zwierzęcia, gdy jego krowa przestała jeść, a także nie mogła wygodnie się położyć. Wezwani na miejsce lekarze stwierdzili, że brzuch zwierzęcia jest twardy niczym worek cementu, niezwłocznie przystąpili więc do operacji. Po pięciu godzinach zabiegu odkryli przyczynę dyskomfortu zwierzęcia - połknięty plastik. 

- Byliśmy w szoku - powiedział jeden z weterynarzy, którzy zajęli się zwierzęciem, dr Anil Kumar, cytowany przez "Times of India". W żołądku krowy tkwiła, twarda niczym beton, około 50-kilogramowa kulka tworzyw sztucznych. Składały się na nią połknięte przez krowę foliowe worki, nylonowe sznurki, oraz inne plastikowe odpady.

(PAP) (PAP)

Kiedy krowy i inne zwierzęta wyjadają ze stosów śmieci lub zbierają paszę na polach w pobliżu dróg, często połykają plastikowe torby i opakowania po jedzeniu. Te rzeczy się nie rozkładają, ale gromadzą się w żołądkach i mogą blokować trawienie, powodować ból, a nawet prowadzić do śmierci. W niektórych przypadkach zaburzają produkcję mleka, co mocno uderza w lokalnych rolników - wyjaśnia serwis Thecooldown.com. 

Powszechny plastik, wszędobylski mikroplastik. Rozwiązaniem torby materiałowe

Niestety, plastik przedostaje się do organizmów nie tylko zwierząt. Kawałki tzw. mikroplastiku, czyli mikroskopijnej wielkości sztuczne, nieorganiczne, związki chemiczne, znajdowane są także we krwi i w płucach ludzi - donosi "The Guardian". A wedle szacunków naukowców, liczba odpadów z tworzyw sztucznych, produkowanych przez ludzi, potroi się do 2060 roku, o ile nie zostaną podjęte jakieś środki zaradcze.

REKLAMA

(PAP) (PAP)

Sposobem na ograniczenie zużycia plastiku, a więc ochronę zwierząt i środowiska, jest używanie wielorazowych, materiałowych toreb i worków. Na całym świecie  ponad 170 krajów pracuje nad traktatem mającym na celu ograniczenie zanieczyszczenia plastikiem do 2040 roku - zaznacza Thecooldown.com.

Czytaj także: 

Źródła: "Times of India"/"The Guardian"/thecooldown.com/mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej