Konstanty Radziwiłł: zależy nam na tym, by leczenie w Polsce miało odpowiednią jakość
– Przygotowywana jest ustawa o jakości opieki zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Jej zapisy powinny wpłynąć na odpowiedni standard i wytyczne postępowania, według których chory będzie leczony w publicznym systemie służby zdrowia – powiedział Konstanty Radziwiłł, były minister zdrowia.
2019-10-28, 17:08
Posłuchaj
Oceniając stan polskiego systemu opieki zdrowotnej Konstanty Radziwiłł zwrócił uwagę, że w naszym kraju doszło do jego rozproszenia, czego efektem jest funkcjonowanie wielu konkurujących ze sobą podmiotów.
– Mówi się cały czas o rynku świadczeń zdrowotnych. Takie podejście jest jednak pomyłką. Od 2017 roku, czyli okresu, gdy byłem ministrem zdrowia, zmieniamy ten kierunek. Przede wszystkim zatrzymujemy komercjalizację i prywatyzację publicznych szpitali. Są one potrzebne, bo nie myślą o zysku, ale o tym, by realizować pewną misję – podkreślił.
Powiązany Artykuł
Szczepionka w sprayu – czy czeka nas rewolucja w szczepieniach?
Leczenie skoordynowane przyszłością polskiego systemu ochrony zdrowia
Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył, że od kilku lat wdrażane są systemy koordynowanego leczenia. Dzięki nim pacjent, u którego zostanie zdiagnozowana poważna choroba, będzie pod opieką nie tylko odpowiednich specjalistów.
– Nie będzie musiał sam poszukiwać na rynku świadczeń zdrowotnych najlepszych dla siebie rozwiązań. Przykładem jest działanie leczenia nowotworów, gdy chory otrzymuje swojego koordynatora pomagającego mu w różnych kwestiach związanych z terapią. Koordynowane systemy leczenia to z całą pewnością przyszłość polskiego systemu ochrony zdrowia – wyjaśnił Konstanty Radziwiłł.
REKLAMA
Nie tylko pewność, ale również jakość
Od kilku lat w Ministerstwie Zdrowia przygotowywana jest ustawa o jakości opieki zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Konstanty Radziwiłł stwierdził, że ma ona gwarantować określoną jakość świadczeń.
– Jednym z jej założeń jest to, by pacjent mógł wybierać, gdzie chce się leczyć i wiedział, czego może się spodziewać. To powinno także wpłynąć na odpowiedni standard i wytyczne postępowania, według których będzie leczony w publicznym systemie służby zdrowia – wyjaśnił Konstanty Radziwiłł.
Powiązany Artykuł
Nowa lista leków refundowanych. Zobacz, co się zmieni
Publiczna opieka zdrowotna dla każdego
Jako jeden z celów na najbliższą kadencję dla osób nadzorujących system zdrowia w Polsce Konstanty Radziwiłł wskazał działania zmierzające do zapewnienia możliwości otrzymania publicznej opieki lekarskiej przez każdego, kto będzie tego potrzebował.
– Teraz uprawnienia do publicznych świadczeń zdrowotnych w Polsce posiadają osoby płacące składkę. Jest jednak ok 7-8 proc. obywateli, którzy nie mają takiej możliwości. To dalekie od obecnego modelu cywilizacyjnego i niezgodne z konstytucją gwarantującą wszystkim prawo do ochrony zdrowia. To kierunek jaki powinniśmy przyjąć. To kwestia nie tylko sprawiedliwości i zrealizowania literalnych zapisów konstytucji, ale również pewne rozsądne podejście do tematu – dodał.
REKLAMA
Z Konstantym Radziwiłłem rozmawiał Antoni Trzmiel.
Polskie Radio 24/db
--------------------------------------
Data emisji: 28.10.2019
Godzina emisji: 15.09
REKLAMA