Szefowa Rady Warszawy ogłosiła świecki opłatek. Radni PiS protestują
Radni PiS zaapelowali do przewodniczącej Rady Warszawy Ewy Malinowskiej-Grupińskiej, by wycofała się z decyzji, na mocy której nie odbędzie się tradycyjne spotkanie opłatkowe z udziałem duchownych. Skierowali do niej oficjalny list.
2019-12-01, 14:38
- Przewodnicząca Rady Warszawy zaproponowała "stricte samorządowe spotkanie" zamiast "opłatka"
- Przeciwko naruszaniu tradycji zaprotestowali stołeczni radni Prawa i Sprawiedliwości
- Dariusz Lasocki podkreślił, że władze samorządowe są zobowiązane do stania na straży dziedzictwa narodowego, którego elementem jest kultura chrześcijańska
W sobotę Wyborcza.pl opublikowała informację, że podczas sesji Rady Warszawy poprzedzającej Święta Bożego Narodzenia nie odbędzie się spotkanie opłatkowe. - Odbędzie się 17 grudnia. Kto będzie chciał, to przyjdzie - powiedziała przewodnicząca rady miasta Ewa Malinowska-Grupińska (PO). Dodała - według Wyborczej.pl - że "będzie to stricte samorządowe spotkanie, bez udziału duchownych".
Powiązany Artykuł
Kolęda "zbyt religijna". Szkoła zakazała uczennicy wykonać utwór
>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Zimowa impreza" zamiast Bożego Narodzenia w Ikei
Przeciw decyzji Ewy Malinowskiej-Grupińskiej zaprotestowali radni Prawa i Sprawiedliwości. List w tej sprawie napisał Dariusz Lasocki. "Jako radny i mieszkaniec Warszawy z wielkim zdziwieniem i zaniepokojeniem odebrałem jednoosobowe działania i słowa Pani Przewodniczącej w kontekście rezygnacji ze spotkania opłatkowego, jakie od wielu lat (przynajmniej od połowy lat 90-tych) miały miejsce w Radzie m.st. Warszawy podczas jej posiedzenia" - napisał.
REKLAMA
Podkreślił, że "były to spotkania przy modlitwie i stole, a przede wszystkim spotkania ludzi życzliwych sobie i zatroskanych o sprawy Warszawy". Przypomniał, że "czas zbliżających się Świąt Narodzenia Pańskiego to taki czas w kulturze polskiej, który od setek lat jest przeżywany także w przestrzeni publicznej poprzez organizowanie różnego rodzaju spotkań czy wydarzeń o charakterze religijnym".
"Nie można odseparować świąt od religijnego charakteru"
"Polska kultura - co zapewne Pani przyzna - karmi się również tradycją a w tym przypadku tradycją Świąt Bożego Narodzenia. Nie można Świąt tych odseparować od ich religijnego i transcendentnego charakteru. Święta te nikogo nie wykluczają, nikogo nie pomijają, nikogo nie odrzucają. Są czasem nadziei, oczekiwania, miłości, czasem Narodzenia Boga" - zaznaczył w liście.
Ocenił, że art. 5 konstytucji "nakazuje Rzeczypospolitej Polskiej, czyli wszystkim organom władzy państwowej i samorządowej, strzec dziedzictwa narodowego, a więc także jego chrześcijańskich elementów. To również mój i Pani obowiązek".
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Świąteczna Zbiórka Żywności. Prezydent: w każdym jest potrzeba czynienia dobra
>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Raport Deloitte. W tegoroczne święta wydamy nieco więcej niż w poprzednie
"Czy po wyrugowaniu ze spotkania opłatkowego Rady m.st. Warszawy immanentnie z nim związanych akcentów religijnych/chrześcijańskich będziecie Państwo (POKO) zabraniać urzędnikom miejskim spotkań opłatkowych w ich biurach i pokojach? Czy kolejnym elementem będzie zakaz jasełek i wigilii w przedszkolach i szkołach naszych dzieci?" - zapytał.
Na koniec Dariusz Lasocki wyraził nadzieję na zmianę decyzji przewodniczącej rady oraz na spotkanie przy wigilijnym opłatku.
jp
REKLAMA
REKLAMA