X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Związki jednopłciowe sprzeczne z polskim prawem". Mikołaj Pawlak o decyzji NSA

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 23:35
"Nie da się w żaden, nawet pośredni sposób zalegalizować jednopłciowych małżeństw. Dla mnie obowiązujące prawo jest oczywiste, dla niektórych środowisk jak widać nie" - napisał Rzecznik Praw Dziecka. Skomentował decyzję NSA, który nie zgodził się na wpisanie do polskich ksiąg zagranicznego aktu urodzenia dziecka, gdzie jako rodzice widnieją dwie kobiety.
Rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak
Rzecznik praw dziecka Mikołaj PawlakFoto: PAP/Andrzej Grygiel
  • Nie jest możliwe wpisanie w polskim akcie stanu cywilnego zamiast ojca dziecka - rodzica, który nie jest mężczyzną, ponieważ byłoby to sprzeczne z podstawowymi zasadami porządku prawnego w Polsce - wynika z uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego
  • Rzecznik Praw Dziecka podkreślił, że ta decyzja ma kolosalne znaczenie, gdyż nie pozostawia wątpliwości, że rodzicami nie mogą być pary jednopłciowe
  • Mikołaj Pawlak zauważył również, że uchwała NSA ma dodatkowy wymiar, ponieważ stwierdza ogólną sprzeczność związków jednopłciowych z polskim prawem

Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrywał kasację kobiety mieszkającej w Wielkiej Brytanii, która twierdziła, że przez brak transkrypcji, czyli wpisania zagranicznego aktu urodzenia do polskich akt stanu cywilnego odmówiono jej dziecku nadania PESEL i wydania polskiego paszportu.

Czytaj więcej
pap_nsa1200.jpg
Dziecko w akcie urodzenia nie może mieć wpisanych rodziców tej samej płci. Decyzja NSA

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Dziecko Polki ma adoptować para gejów. Wiceminister interweniuje

Sędziowie zadecydowali, że przeniesienie treści brytyjskiego aktu urodzenia dziecka do polskich ksiąg stanu cywilnego jest sprzeczne z polskim porządkiem prawnym. W uzasadnieniu Uchwały NSA podkreślił, że "nabycie obywatelstwa polskiego przez dziecko urodzone za granicą nie może być uzależnione od wpisania - transkrypcji - zagranicznego aktu urodzenia do polskich akt stanu cywilnego".

"Nie da się zalegalizować jednopłciowych małżeństw"

"Ta uchwała ma kolosalne znaczenie dla polskiego systemu prawnego. Nie pozostawia żadnych wątpliwości, że rodzicami dziecka nie mogą być pary jednopłciowe. Co więcej, nie da się w żaden, nawet pośredni sposób zalegalizować jednopłciowych małżeństw. Dla mnie obowiązujące prawo jest oczywiste, dla niektórych środowisk jak widać nie, dlatego tak cenna jest dzisiejsza uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego" - napisał w komunikacie Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Beata Szydło: rodzina to dla Polski największy skarb. To najcenniejsze co mamy

"Sąd jasno i jednoznacznie stwierdził, że związki jednopłciowe są sprzeczne z polskim systemem prawnym. Sędziowie wprost wskazali, że w Polsce rodzicami dziecka mogą być tylko matka i ojciec. Polskie ustawodawstwo nie zna bowiem innej kategorii rodzica" - napisał rzecznik.

Jego zdaniem bezsporne jest, że małoletni jest obywatelem polskim. Spór pomiędzy stronami niniejszego postępowania dotyczy natomiast tego, czy organ miał obowiązek dokonać przeniesienia do rejestru stanu cywilnego w drodze transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia małoletniego.

Niebezpieczny precedens

Występując przed NSA, Rzecznik Praw Dziecka wskazał, że skarżącą jest obywatelka polska i dlatego jej syn nabył obywatelstwo polskie z mocy prawa na podstawie art. 34 konstytucji. Transkrypcja aktu urodzenia dziecka nie jest potrzebna do potwierdzenia tego stanu. Mikołaj Pawlak podkreślił, że są inne sposoby nadania PESEL i zapewnił, że zaoferuje matce dziecka pomoc w załatwieniu wszelkich formalności.

Czytaj więcej
1200_LGBT_shutterstock (1).jpg
Beata Szydło o lewicy: proponuje pewien model destrukcji rodziny

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Paweł Lisiecki: nie wyobrażam sobie, by dwóch mężczyzn spełniało rolę ojca i matki

Rzecznik Praw Dziecka zaznaczył, że umożliwienie transkrypcji zagranicznego dokumentu mimo sprzecznych z polskim prawem informacji w nim zawartych byłoby niebezpiecznym precedensem.

- Jeśli dzisiaj zgodzimy się na wpisanie do polskich akt stanu cywilnego informacji, że rodzicami są dwie kobiety, to jutro możemy być zmuszeni do przyjęcia wniosku o zapisanie w polskich aktach informacji, że żoną jest 12-latka, bo taki stan prawny obowiązuje gdzieś w dalekim kraju - powiedział.

jp

Czytaj także

Mikołaj Pawlak: zareagujemy na restrykcyjne działania Norwegów wobec polskich dzieci

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 09:44
- Każdy przypadek nieuzasadnionego i zbyt restrykcyjnego postępowania norweskich urzędników wobec polskich dzieci i ich rodziców spotka się z reakcją ze strony polskich instytucji, w tym Rzecznika Praw Dziecka - zapewnił na łamach "Naszego Dziennika" Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Lisiecki: nie wyobrażam sobie, by dwóch mężczyzn spełniało rolę ojca i matki

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 11:10
- Obecnie środowiska lewicowe starają się wskazać, że rodzina to nie tylko mężczyzna, kobieta i dzieci, ale także inne formy. Przecież samo określenie "rodzina" nawiązuje do narodzin. Trudno o to, gdy mówimy chociażby o dwóch mężczyznach -powiedział Paweł Lisiecki z Prawa i Sprawiedliwości. - Funkcjonują rodziny złożone z partnerów jednej płci, którzy wychowują dzieci - wskazała Magdalena Biejat z Lewicy Razem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziecko w akcie urodzenia nie może mieć wpisanych rodziców tej samej płci. Decyzja NSA

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 17:07
- Rodzicami dziecka w prawie polskim mogą być tylko matka i ojciec. Polskie ustawodawstwo nie zna innej kategorii rodzica - mówił w uzasadnieniu poniedziałkowej uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego sędzia Jacek Chlebny. Jak dodał, polski ustawodawca nie przewidział możliwości wpisania do polskiego aktu stanu cywilnego jako ojca osoby płci żeńskiej.
rozwiń zwiń