more_horiz
Wiadomości

"Nie ma zgody na fałszywą narrację historyczną". MSZ o słowach Putina

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2019 18:51
- Na potrzeby wewnętrzne podkręcana jest ta fałszywa narracja historyczna, na którą my się w oczywisty sposób nie możemy zgodzić. W związku z tym reagujemy i będziemy reagować za każdym razem kiedy polskie imię będzie szkalowane - powiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz komentując wypowiedzi prezydenta Rosji.
Prezydent Rosji Władimir Putin
Prezydent Rosji Władimir PutinFoto: Shutterstock

W związku z ostatnimi wypowiedziami prezydenta Rosji Władimira Putina, dotyczącymi genezy wybuchu II wojny światowej, w piątek ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew został wezwany pilnie do Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Antoni Macierewicz 1200.JPG
A. Macierewicz: słowa W. Putina o Polsce są publiczną i słowną agresją

Podczas sobotniego briefingu wiceszef MSZ Marcin Przydacz poinformował, że strona polska z oburzeniem przyjęła wypowiedzi prezydenta Rosji, stąd "po kilku innych reakcjach, także poprzez noty protestacyjne postanowiono wezwać rosyjskiego ambasadora, by przedstawić mu oficjalny sprzeciw wobec tego typu twierdzeń". - Twierdzeń szkalujących polską historię, insynuujących wydarzenia, które nie miały miejsca i które godzą w dobre imię Polski i Polaków, szczególnie tych poległych na frontach II wojny światowej - tłumaczył.

Fałszywa narracja na potrzeby wewnętrzne

Przydacz powiedział, że resort zastanawia się, skąd mogły się wziąć takie stwierdzenia strony rosyjskiej. - Przychodzą nam tu na myśl oczywiście kwestie wewnętrzne jak i zewnętrzne - powiedział. Zwrócił uwagę, na ostatnie niepowodzenia Rosji na arenie międzynarodowej: sankcje nałożone na Nord Stream2, niepowodzenie w próbie unifikacji Rosji z Białorusią, czy sukces prezydenta Ukrainy w ramach formatu normandzkiego.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Adam Bielan: histeria Putina wynika z jego licznych porażek

- Na potrzeby wewnętrzne podkręcana jest ta fałszywa narracja historyczna, na którą my się w oczywisty sposób nie możemy zgodzić. W związku z tym reagujemy i będziemy reagować za każdym razem kiedy polskie imię będzie szkalowane - powiedział wiceszef polskiego MSZ Marcin Przydacz.

Szymon Szynkowski vel Sęk 1200 Krynica PR24.jpg
Wiceszef MSZ: ambasadorowi Rosji zostały przypomniane fakty historyczne

Wiceszef MSZ zwrócił uwagę, że ta "próba reinterpretacji polityki historycznej" dotyka też inne państwa, np. Francję, czy Czechy. - Wszystko to pokazuje, że gdzieś tam na Kremlu tworzy się jakaś wielka frustracja wynikająca z niepowodzeń na niwie międzynarodowej ale również na niwie krajowej - mówił.

Na szczęście - jak zaznaczył - świat odpowiedział "jednoznacznie i bardzo pozytywnie" na wypowiedzi strony rosyjskiej. Przywołał tu oświadczenie szefa Komitetu Żydów Amerykańskich (AJC) Davida Harrisa, który krytycznie odniósł się do słów Putina.

Polska czeka na reakcję Rosji

Wiceszef MSZ pytany przez dziennikarzy o możliwy dalszy ciąg tej sprawy odpowiedział, że obecnie oczekiwana jest odpowiedź strony rosyjskiej. - Dobrą praktyką dyplomatyczną jest, ażeby strona przyjmująca nasz apel czy nasze stanowisko, w krótkiej perspektywie czasu odpowiedziała swoimi twierdzeniami. Niestety, doświadczenie akurat z Federacją Rosyjską pokazuje, że nie zawsze do tej dobrej praktyki świata cywilizowanego, zachodniego, tutaj udaje się doprowadzić - mówił.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] "Podważanie elementarnych faktów godzi w pamięć ofiar". IPN odpowiada Putinowi

Dopytywany o przebieg piątkowego spotkania w MSZ z ambasadorem Andriejewem, wiceminister odpowiedział, że "przebiegało w normalnej procedurze dyplomatycznej". Zaznaczył też, że sprzeciw władz Polski wobec wypowiedzi przedstawicieli najwyższych władz Federacji Rosyjskiej został przez stronę rosyjską przyjęty i zostanie on przez nią przekazany do centrali.

***

W ubiegłym tygodniu prezydent Rosji skrytykował wrześniową rezolucję Parlamentu Europejskiego dotyczącą wybuchu II wojny światowej. Putin wyraził m.in. ocenę, że przyczyną II wojny światowej był nie pakt Ribbentrop-Mołotow, a pakt monachijski z 1938 roku. Podkreślił też wykorzystanie przez Polskę układu z Monachium do realizacji roszczeń terytorialnych dotyczących Zaolzia. Przekonywał m.in., że we wrześniu 1939 r. Armia Czerwona w Brześciu nie walczyła z Polakami i w tym kontekście "niczego Polsce Związek Radziecki w istocie nie odbierał".

Putin sformułował też zarzuty wobec przedwojennego polskiego ambasadora w Niemczech Józefa Lipskiego, który - według rosyjskiego prezydenta - miał obiecywać postawienie w Warszawie pomnika Hitlerowi, jeśli wysłałby on polskich Żydów na zagładę do Afryki. - Łajdak, antysemicka świnia, inaczej powiedzieć się nie da. W pełni solidaryzował się on (Lipski - red.) z Hitlerem w jego antysemickim nastawieniu i, co więcej, obiecywał wystawić mu w Warszawie pomnik za niegodziwości wobec narodu żydowskiego - mówił Putin, uczestnicząc w posiedzeniu kolegium kierowniczego resortu obrony Rosji. 

paw/

Zobacz także

Zobacz także