Bezpieczeństwo podczas ferii. Na co należy uważać i o czym pamiętać?

2020-01-13, 11:54

Bezpieczeństwo podczas ferii. Na co należy uważać i o czym pamiętać?
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: PAP/Darek Delmanowicz

W województwach śląskim, pomorskim, podkarpackim, łódzkim i lubelskim rozpoczęły się dwutygodniowe ferie zimowe. Setki polskich rodzin spędzą ten czas w górach i na stokach narciarskich. W czasie przebywania w górach zimą należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa.

Posłuchaj

Michał Leksiński: na górską wycieczkę do plecaka należy spakować m.in. prowiant, czyli jedzenie i ciepłą herbatę (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Nawet na najkrótszą górską wycieczkę należy ze sobą zabrać odpowiednio spakowany plecak. Poza jedzeniem i zapasowym ubraniem musi się w nim znaleźć apteczka. - A w niej poza podstawowymi lekami również bandaż i plastry. Dobrze mieć też folię termoizolacyjną - przypomina Michał Leksiński, podróżnik i alpinista.

Powiązany Artykuł

Shutterstock ferie sanki 1200.jpg
Ferie zimowe 2020. Sprawdź terminy

Bardzo ważne ubranie i buty

W czasie wędrówek należy pamiętać o szybko zapadającym zmroku, warto więc zabrać ze sobą co najmniej dwa źródła światła i baterie. W plecaku powinna się również znaleźć bielizna na zmianę, którą warto zabezpieczyć przed przemoczeniem.

Wybierając się w wyższe partie gór, należy posiadać sprzęt pozwalający na bezpieczne korzystanie ze szlaków: raczki lub raki, czekan oraz tak zwane lawinowe "ABC" czyli detektor, sondę oraz łopatę lawinową.

Tomasz Jano z beskidzkiej grupy GOPR zaznacza, że w czasie zimowych wędrówek bardzo ważne jest ubranie oraz buty, z których korzystamy. - To musi być wyposażenie bardziej już profesjonalnie zabezpieczające przed wychłodzeniem. Dobrze mieć dodatkowy kombinezon oraz ocieplane spodnie - podkreśla Tomasz Jano.

Zagrożenie lawinowe

Powiązany Artykuł

1200_Bezpieczne_Ferie_GITD.jpg
Akcja "Bezpieczny Autokar 2020". Wzmożone kontrole drogowe przez całe ferie

Ratownik zaznacza także, że w czasie korzystania ze stoków narciarskich należy zachowywać kulturę jazdy. Ratownik apeluje też o odpowiedni wybór stoków w czasie wypoczynku z dziećmi i korzystania z sanek czy popularnych plastikowych "jabłuszek". - Stok powinien być odpowiednio szeroki, z wypłaszczeniem umożliwiającym wyhamowanie - mówi Tomasz Jano.

Wybierając się w góry, należy zapoznać się z zagrożeniem lawinowym. Pamiętajmy, że nie wszystkie szlaki czynne są zimą. Ruszając na wędrówkę, musimy też posiadać zapisany w telefonie numer ratunkowy GOPR lub TOPR, warto również zainstalować aplikację "RATUNEK" umożliwiająca szybkie wezwanie pomocy.

bb

Polecane

Wróć do strony głównej