Nowa publikacja IPN. Pokaże represje wobec Polaków za pomoc Żydom

2020-01-16, 07:19

Nowa publikacja IPN. Pokaże represje wobec Polaków za pomoc Żydom
Uliczne targowiska na Szerokiej na krakowskim Kazimierzu, w tle Stara Synagoga. Foto: NAC.gov.pl

Dziś w Instytucie Pamięci Narodowej zostanie zaprezentowana publikacja "Represje za pomoc Żydom na okupowanych ziemiach polskich w czasie II wojny światowej". Opracowanie opisuje 333 przypadki dotyczące represji wobec 654 osób za udzielanie schronienia, utrzymanie ukrywanych, pośredniczenie w znalezieniu kryjówki czy jej organizacji.

Posłuchaj

Wiceprezes IPN Mateusz Szpytma: publikacja zawiera "rejestr zbrodni" dokonanych na Polakach za pomoc Żydom (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Wiceprezes IPN Mateusz Szpytma podkreśla, że publikacja zawiera "rejestr zbrodni" dokonanych na Polakach za pomoc Żydom.

Powiązany Artykuł

Ambasadorowie 1200.jpg
Sprawiedliwi ambasadorzy. Polscy dyplomaci, którzy pomagali Żydom

Historia małżeństwa Ciesielskich

Szpytma przytacza historię małżeństwa Romualdy i Feliksa Ciesielskich, którzy doświadczyli represji za udzieloną pomoc. - W czasie okupacji zostali przesiedleni z Bydgoszczy do Krakowa, gdzie pomagali Żydom. Prawdopodobnie na skutek donosu zostali aresztowani w 1942 roku. Romualda po torturach w trakcie śledztwa trafiła do obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie poddawana była doświadczeniom pseudomedycznym. Doczekała końca wojny. Jej mąż wysłany do Auschwitz, a następnie przewieziony do Mauthausen został zamordowany w marcu 1945 roku - opowiada.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] PE odpowiada na kłamstwa Rosji. "Polska była ofiarą, a nie sprawcą II wojny światowej"

Wiceszef instytutu wskazuje, że publikacja jest rodzajem pomnika dla wszystkich nieznanych osób, które swoimi czynami zasłużyły na miano "Sprawiedliwych wśród narodów świata". Każda z tych historii powinna być zbadana i znana w lokalnych środowiskach.

Publikacja IPN powstała w ramach projektu "Indeks Polaków zamordowanych i represjonowanych za pomoc Żydom w okresie II wojny światowej".

Bogate materiały źródłowe

Na zebrany materiał składają się m.in. dokumenty administracji niemieckiej, sądów i aparatu terroru, prasa niemiecka, świadectwa żydowskie spisane podczas wojny, materiały wytworzone przez konspirację polską i żydowską. Pod uwagę brano także akta osób podejrzanych o współpracę z Niemcami, gromadzone od 1945 roku przez Główną Komisję Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce, a także bezpośrednie relacje świadków wydarzeń.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Przetrwać każdy dzień. "Aryjskie papiery" , czyli pamiętnik Jerzego Dynina

Po południu, o godz. 17 w warszawskim Centrum Edukacyjnym IPN odbędzie się dyskusja z udziałem autorek książki - Martyny Grądzkiej-Rejak i Aleksandry Namysło i wiceprezesa Mateusza Szpytmy.


mbl

Polecane

Wróć do strony głównej