X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Dowód siły więzi polsko-amerykańskiej". Mosbacher o zakupie samolotów F-35

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 16:40
- Dzisiejsza ceremonia zakupu przez Polską samolotów F-35 jest dowodem siły więzi polsko-amerykańskiej - powiedziała ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. - Jestem dumna z tego, że Polska i Stany Zjednoczone osiągają wspólne cele - oceniła.
Szef MON Mariusz Błaszczak oraz ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher podczas uroczystości podpisania umowy na zakup 32 wielozadaniowych samolotów F-35
Szef MON Mariusz Błaszczak oraz ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher podczas uroczystości podpisania umowy na zakup 32 wielozadaniowych samolotów F-35Foto: PAP/Wojtek Jargiło
1200_F-35_TT.jpg
"Wielki dzień dla lotnictwa". Polska podpisała umowę na zakup samolotów F-35

Mosbacher podczas przemówienia przypomniała o obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce. - Amerykańscy żołnierze są na polskiej ziemi, szkoląc się i zapewniają bezpieczeństwo wschodniej flance NATO razem z polskimi żołnierzami. Uważamy, że partnerstwo oparte o bezpieczeństwo z Polską jest ważne i wiemy, że wolność nie jest za darmo - mówiła.

Zdaniem Mosbacher "Polskę i Stany Zjednoczone wiążą generacje rodzin i więzi międzyludzkie, które łatwiej teraz utrzymywać, bo Polacy mogą podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wiz". - To nie jest relacja oparta na transakcji, to jest przyjaźń - podkreśliła.

Mosbacher: Ameryka zawsze będzie realizować w sposób przejrzysty proces FMS

Mosbacher podziękowała i pogratulowała prezydentowi Andrzejowi Dudzie wizji bezpieczeństwa i obrony kraju oraz zdecydowanego przywództwa w realizacji zawarcia porozumienia w sprawie zakupu myśliwców F-35.

duda 1200 pap.jpg
Prezydent: F-35 przenoszą lotnictwo w zupełnie nową erę zdolności obronnych

- Stany Zjednoczone zawsze będą realizować w sposób przejrzysty proces FMS, który jest najbardziej transparentnym procesem na świecie - podkreśliła. Dodała, że jest pewna, że Polska będzie zawsze wybierać najlepszy dostępny na świecie sprzęt oraz szkolenia po najlepszej cenie.

morawiecki 1200 pap.jpg
Premier: modernizacja armii przyspiesza

- Program modernizacji sprawia również, że interoperacyjność NATO jest w jego centrum. Pozwala polskim i NATO-wskim siłom lepiej bronić wschodniej flanki, sprawia, że Polska dołącza do kluczowego grona członków NATO, które również mają F-35, jak Wielka Brytania, Włochy, Holandia, Dania oraz Norwegia - mówiła ambasador USA.

"Jesteśmy dumni, że możemy dzielić się najlepszą technologią z Polską"

Jak dodała, "Polska nadal jest wzorcowym przykładem przywództwa, jeżeli chodzi o militarną modernizację NATO". - Jesteśmy dumni, że możemy dzielić się najlepszą amerykańską technologią obronną z polskimi partnerami, wspierając wspólne cele obronne - oświadczyła.

Mosbacher podkreśliła, że zakup przez Polskę samolotów F-35 wyznacza nie tylko nową jakość w zdolnościach obronnych, ale pokazuje też silną relację polsko-amerykańską. Jak stwierdziła, relacja ta dotyczy wartości, wolności oraz historii.

Umowę dot. zakupu przez Polskę od USA 32 samolotów bojowych piątej generacji podpisał w Dęblinie szef MON. W uroczystości wzięli też udział: zwierzchnik sił zbrojnych, prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki.

pb

Czytaj także

Supernowoczesne myśliwce F-35. To one będą strzegły polskiego nieba

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 15:40
Podpisanie umowy na dostawę 32 myśliwców F-35A to finał programu Harpia zakładającego zastąpienie nimi przestarzałych Su-22 i MiG-29. Moskwa wyraża niezadowolenie, bo są to maszyny, które w razie konieczności przedarłyby się przez tzw. bańkę antydostępową A2/AD Kaliningradu, chronionego przez rakiety S-300 i S-400.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef Komisji Obrony Narodowej: zakup F-35 to zmiana jakościowa polskiego uzbrojenia

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 16:40
- Możliwości tego samolotu są niezwykłe. Jest to jedyny w tej chwili produkowany na świecie samolot tzw. piątej generacji. Charakteryzuje się tym, że jest praktycznie niewykrywalny w powietrzu, a po drugie posiada zaawansowane systemy rozpoznania, komunikowania się, tzw. interoperacyjność - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Michał Jach z PiS, szef sejmowej Komisji Obrony Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MON: dołączamy do elitarnego grona państw

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 16:17
- Polskie siły powietrzne wchodzą na nowy etap swojego rozwoju. Dołączamy do elitarnego grona państw, które posiadają F-35, a więc samoloty stanowiące swoiste centra dowodzenia, samoloty wyróżniające się interoperacyjnością - powiedział minister obronny narodowej Mariusz Błaszczak.
rozwiń zwiń