Krzysztof Mazur: przemysł hutniczy to przykład, jak polityka klimatyczna działa w praktyce

- Największym problemem hut są opłaty za emisję CO2 - dwutlenku węgla odpowiedzialnego za zmiany klimatyczne. Dzisiaj to średnio około 30 euro od tony - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Mazur, wiceminister rozwoju. Jak mówił, pokazujemy partnerom europejskim, że nie jest tak, iż w Polsce nie chcemy dbać o klimat. - Chcemy, ale nie obłudnie, i zwracając uwagę na przemysł - zaznaczył.

2020-02-04, 09:06

Krzysztof Mazur: przemysł hutniczy to przykład, jak polityka klimatyczna działa w praktyce
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock.com / makspogonii

Posłuchaj

Wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur o wizycie prezydenta Francji i polityce klimatycznej (Jedynka/Sygnały dnia)
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

20203056 duda macron 1200.jpg
"To przełom w relacjach polsko-francuskich" - prezydent o wizycie Emmanuela Macrona

Problemy przemysłu stalowego

Wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur w Programie 1 Polskiego Radia odniósł się do kwestii, że w Polsce rośnie popyt na stal, a spadają obroty przemysłu stalowego, za to rośnie import z zagranicy.

- Największym problemem hut są opłaty za emisję CO2, dwutlenku węgla odpowiedzialnego za zmiany klimatyczne. Dzisiaj to średnio około 30 euro od tony - powiedział w Programie 1 Krzysztof Mazur.

- Aby wyprodukować w Unii Europejskiej tonę stali, trzeba wyemitować mniej więcej dwie tony CO2, dopłaca się automatycznie 60 euro – stwierdził.

Wiceminister Krzysztof Mazur zaznaczył, że rośnie przewaga hut poza Unią Europejską, bo nie muszą one uiszczać opłaty klimatycznej. - Do tego w przypadku Polski mamy energię z elektrowni węglowych – zatem dopłacamy także tutaj, przez prąd, do emisji CO2 – huty płacą podwójnie. Podstawowe wyzwanie jakie mamy, to jak sprawić, by przemysł hutniczy został w Europie, ale by zarazem realizować politykę UE – mówił.

REKLAMA

W kwestii przemysłu hutniczego – polskich firm nie ma. Mówimy przede wszystkim o koncernach indyjskich, hiszpańskich, albo amerykańskich – mówił gość Jedynki, zaznaczając, że przecież chodzi tu o polskie miejsca pracy.

Potrzebny podatek wyrównujący

Jak mówił, bardzo potrzebny jest mechanizm tzw. carbon border tax, czyli podatku od emisji CO2. - W przypadku stali - za tę stal, którą wyprodukowano poza UE, przy wwożeniu do Unii płacono by specjalny podatek, który wyrównywałby szanse hut na terenie UE i tych, które nie realizują polityki klimatycznej - wyjaśnił gość Jedynki.

Jak zaznaczył, celem rządu jest realizacja polityki klimatycznej, ale nie kosztem polityki przemysłowej.

Dodał, że w przypadku Polski ma miejsce szczególne wyzwanie w kwestii dokonania zielonej transformacji. - Można patrzeć na to na dwa sposoby. Po pierwsze, że UE chce ograniczyć w ten sposób naszą konkurencyjność i rzec: nie wchodźmy w to. Drugie podejście: wykorzystać ten mechanizm transformacji energetycznej jako szansę. Bo dziś wydobycie węgla w Polsce w perspektywie kolejnych dekad jest coraz droższe – węgiel dostępny jest coraz niżej pod ziemią i może trzeba wykorzystać politykę klimatyczną, by skutecznie transformować polską energetykę – powiedział gość Jedynki.

REKLAMA

Więcej w nagraniu audycji. 

Jedynka//agkm


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej