Zmiany w sądownictwie. Zobacz, co wprowadza nowelizacja ustaw

Ustawy reformujące krajowy wymiar sprawiedliwości zostały podpisane przez prezydenta. Ich nowelizacja wprowadza m.in. zmiany w systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i modyfikację procedury wyboru I prezesa Sądu Najwyższego. Co jeszcze ulega zmianom w obszarze sądownictwa?

2020-02-04, 19:30

Zmiany w sądownictwie. Zobacz, co wprowadza nowelizacja ustaw
Zamknięte posiedzenie trzech Izb SN. Foto: Jakub Kaminski/East News

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy reformujące krajowy wymiar sprawiedliwości. Znowelizowane akty prawne zostały przyjęte przez Sejm 20 grudnia ubiegłego roku. Tydzień wcześniej do izby niższej polskiego parlamentu złożyli je posłowie PiS.

Powiązany Artykuł

prezydent andrzej duda 1200 free
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy reformujące sądy

Poszerzone kompetencje

Nowelizacja m.in. Prawa o ustroju sądów i ustawy o Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze m.in. wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz zadziałania o charakterze politycznym. Zwiększono zakres spraw możliwych do podjęcia przez rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Reforma sądownictwa. Prezydent rozmawiał z przedstawicielami klubów i kół poselskich

Zgodnie z nowelą rzecznik dyscyplinarny będzie mógł podjąć i prowadzić czynności w każdej sprawie dotyczącej sędziego. Z kolei na świadka, który bez usprawiedliwienia nie stawia się na wezwanie rzecznika dyscyplinarnego, będzie można nałożyć karę do 3 tys. zł, co nie wyklucza wszczęcia postępowania dyscyplinarnego.

REKLAMA

Nowelizacja poszerza też kompetencje Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN o rozstrzyganie spraw w przypadku procesowego kwestionowania statusu sędziego lub jego uprawnienia do sprawowania wymiaru sprawiedliwości. Rozstrzyganie tych spraw będzie należało wyłącznie do Izby Kontroli Nadzwyczajnej. Izbie Dyscyplinarnej SN przekazane zostało uprawnienie do rozpoznawania wniosków o uchylenie immunitetów sędziów i prokuratorów. Obecnie sprawy te rozpatruje właściwy miejscowo sąd dyscyplinarny.

Powiązany Artykuł

Piotr Muller 1200.jpg
"To element stabilizujący system". Rzecznik rządu o podpisaniu ustaw sądowych

Zmiany dot. I prezesa SN

Nowelizacja wprowadza również zmiany w procedurze wyboru I prezesa SN. Kandydata na to stanowisko będzie mógł zgłosić każdy sędzia SN. W przypadku problemów z wyborem kandydatów ze względu na brak kworum w ostatecznym stopniu planowanej procedury do ważności wyboru wymagana będzie obecność 32 sędziów SN.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Paweł Mucha: podpisana ustawa nie narusza prawa europejskiego

Przyjęte przepisy nie dopuszczają także do kwestionowania umocowania sądów i trybunałów, konstytucyjnych organów państwowych przez Sąd Najwyższy. Zabrania też dokonywania oceny zgodności z prawem powołania sędziego na urząd i jego uprawnień przez SN lub inny organ władzy.

REKLAMA

bb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej