X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zmiany w sądownictwie. Zobacz, co wprowadza nowelizacja ustaw

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 19:30
Ustawy reformujące krajowy wymiar sprawiedliwości zostały podpisane przez prezydenta. Ich nowelizacja wprowadza m.in. zmiany w systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i modyfikację procedury wyboru I prezesa Sądu Najwyższego. Co jeszcze ulega zmianom w obszarze sądownictwa?
Zamknięte posiedzenie trzech Izb SN
Zamknięte posiedzenie trzech Izb SNFoto: Jakub Kaminski/East News

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy reformujące krajowy wymiar sprawiedliwości. Znowelizowane akty prawne zostały przyjęte przez Sejm 20 grudnia ubiegłego roku. Tydzień wcześniej do izby niższej polskiego parlamentu złożyli je posłowie PiS.

prezydent andrzej duda 1200 free
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy reformujące sądy

Poszerzone kompetencje

Nowelizacja m.in. Prawa o ustroju sądów i ustawy o Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze m.in. wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz zadziałania o charakterze politycznym. Zwiększono zakres spraw możliwych do podjęcia przez rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Reforma sądownictwa. Prezydent rozmawiał z przedstawicielami klubów i kół poselskich

Zgodnie z nowelą rzecznik dyscyplinarny będzie mógł podjąć i prowadzić czynności w każdej sprawie dotyczącej sędziego. Z kolei na świadka, który bez usprawiedliwienia nie stawia się na wezwanie rzecznika dyscyplinarnego, będzie można nałożyć karę do 3 tys. zł, co nie wyklucza wszczęcia postępowania dyscyplinarnego.

Nowelizacja poszerza też kompetencje Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN o rozstrzyganie spraw w przypadku procesowego kwestionowania statusu sędziego lub jego uprawnienia do sprawowania wymiaru sprawiedliwości. Rozstrzyganie tych spraw będzie należało wyłącznie do Izby Kontroli Nadzwyczajnej. Izbie Dyscyplinarnej SN przekazane zostało uprawnienie do rozpoznawania wniosków o uchylenie immunitetów sędziów i prokuratorów. Obecnie sprawy te rozpatruje właściwy miejscowo sąd dyscyplinarny.

Piotr Muller 1200.jpg
"To element stabilizujący system". Rzecznik rządu o podpisaniu ustaw sądowych

Zmiany dot. I prezesa SN

Nowelizacja wprowadza również zmiany w procedurze wyboru I prezesa SN. Kandydata na to stanowisko będzie mógł zgłosić każdy sędzia SN. W przypadku problemów z wyborem kandydatów ze względu na brak kworum w ostatecznym stopniu planowanej procedury do ważności wyboru wymagana będzie obecność 32 sędziów SN.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Paweł Mucha: podpisana ustawa nie narusza prawa europejskiego

Przyjęte przepisy nie dopuszczają także do kwestionowania umocowania sądów i trybunałów, konstytucyjnych organów państwowych przez Sąd Najwyższy. Zabrania też dokonywania oceny zgodności z prawem powołania sędziego na urząd i jego uprawnień przez SN lub inny organ władzy.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Polityczne zaangażowanie sędziów zagrożeniem dla demokracji". Paweł Mucha ws. sądów

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 09:45
- Polska demokracja ma się świetnie, natomiast zagrożeniem dla demokracji jest zaangażowanie polityczne sędziów - powiedział w Polskim Radiu 24 zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Jak dodał, prezydent będzie miał 21 dni na podjęcie decyzji ws. noweli ustaw sądowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Sarzyńska: PiS będzie konsekwentnie wprowadzać reformę sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 11:05
- Przez kilka tygodni nie będą powoływani sędziowie, których status będzie można łatwo podważyć, jest to próba opanowania chaosu - oceniła decyzję prezydenta o oczekiwaniu na decyzję Trybunału Konstytucyjnego ws. sporu kompetencyjnego Anna Sarzyńska (TVP).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Sałek: Polacy potrzebują reformy wymiaru sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2020 10:41
- Jest to typowa wojna prawnicza, która została wypowiedziana organom konstytucyjnym, czyli Trybunałowi Konstytucyjnemu, parlamentowi i prezydentowi - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Kaleta, poseł PiS. Gośćmi audycji byli także: Agnieszka Ścigaj (Kukiz'15), Maciej Gdula (Nowa Lewica), Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta), Dariusz Joński (Koalicja Obywatelska) i wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski.
rozwiń zwiń