Szef PKW o przeprowadzeniu wyborów prezydenckich: perturbacji raczej nie będzie
Przy aktualnym poziomie przygotowania organów wyborczych jest bardzo mały stopień prawdopodobieństwa, by doszło do jakichś większych perturbacji przy organizacji i przeprowadzeniu wyborów prezydenckich w Polsce - uważa Wiesław Kozielewicz, przewodniczący Państwowej Komisji.
2020-02-05, 23:46
Przewodniczący PKW był pytany w RMF FM, czy najbliższe wybory będą przygotowane i sprawnie przeprowadzone w sytuacji, gdy zmienia się skład Komisji.
- Uważam, że wybory będą przygotowane i przeprowadzone równie sprawnie, jak wybory parlamentarne w październiku zeszłego roku, kiedy ustanowiliśmy rekord 30-lecia - odparł sędzia Kozielewicz. Przypomniał, że do zmiany składu Państwowej Komisji Wyborczej doszło wolą ustawodawcy.
Powiązany Artykuł
Andrzej Duda ogłosił swój start w wyborach prezydenckich
Pytany, czy to nie jest dobry moment na zmiany w składzie PKW, na co wskazuje m.in. wykładnia Trybunału Konstytucyjnego, skoro za chwilę będą wybory, przewodniczący PKW odpowiedział: "Można podzielić to stanowisko, ale z drugiej strony pamiętajmy, że te zmiany zostały uchwalone przez parlament 11 stycznia 2018 roku, więc ponad dwa lata temu".
"Małe prawdopodobieństwo perturbacji przy organizacji wyborów prezydenckich"
Według niego zmiana składu PKW może spowodować "pewne napięcia w pracy Państwowej Komisji Wyborczej". - Może nie takie płynne wejście będzie w wybory, jak gdyby pracowała komisja mająca już określoną praktykę - zaznaczył. Jak zauważył, Komisja w tym kształcie przeprowadzała wybory prezydenckie w 2015 roku.
- Uważam, że przy aktualnym poziomie przygotowania organów wyborczych jest bardzo małe prawdopodobieństwo, by doszło do jakichś większych perturbacji przy organizacji i przeprowadzeniu wyborów prezydenckich w Polsce - ocenił Kozielewicz.
Powiązany Artykuł
Znamy datę wyborów prezydenckich. Zielone światło dla kampanii wyborczej
Zmiany w składzie PKW
Nowelizacja Kodeksu wyborczego która weszła w życie w styczniu 2018 r., zawiera obowiązujące od obecnej kadencji Sejmu nowe zasady wyłaniania składu PKW.
Wcześniej w dziewięcioosobowym składzie PKW zasiadało po trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego wskazywanych odpowiednio przez: prezesa TK, I prezesa SN i prezesa NSA.
REKLAMA
Teraz w skład PKW weszło siedmiu członków wskazanych przez Sejm i dwóch pochodzących ze wskazania Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego.
20 stycznia prezydent Andrzej Duda powołał nowy skład Państwowej Komisji Wyborczej. Od tego dnia, prezydent ma 110 dni na zwołanie pierwszego posiedzenia nowej Komisji. Do czasu otwarcia pierwszego posiedzenia nowej Komisji, PKW będzie działać w dotychczasowym składzie.
kad
REKLAMA