WIOŚ: nieprawidłowości we wszystkich firmach odbierających odpady z "Czajki"

2020-02-12, 10:53

WIOŚ: nieprawidłowości we wszystkich firmach odbierających odpady z "Czajki"
Oczyszczalnia ścieków Czajka w Warszawie. Foto: Lukasz Szczepanski/REPORTER

We wszystkich firmach na Mazowszu, które odbierały odpady komunalne ze stołecznej oczyszczalni "Czajka" występowały nieprawidłowości - wynika z kontroli przeprowadzonych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie (WIOŚ).

Po tym jak w połowie ubiegłego roku ujawniono, że w oczyszczalni ścieków "Czajka" należącej do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji nie działają stacje termicznej utylizacji osadów ściekowych (STUOŚ), WIOŚ w Warszawie przeprowadziły kontrole we wszystkich firmach na Mazowszu, które odbierały komunalne odpady ściekowe i tzw. skratki, czyli największe zanieczyszczenia mechaniczne znajdujące się w ściekach.

Powiązany Artykuł

Oczyszczalnia czajka PAP-1200.jpg
Osady z "Czajki" pochodziły ze wszystkich oczyszczalni ścieków MPWiK

Kontrole wykazały, że we wszystkich czterech przedsiębiorstwach, które na mocy umowy z MPWiK zajmowały się odbiorem, przetwarzaniem i utylizacją odpadów z "Czajki", występowały nieprawidłowości. WIOŚ nałożył mandaty na firmy Pro-Las Weremijewicz i Henryk Tuszyński Zakład Usług Wielobranżowych i Handlu.

Ponadto inspektorat wystąpił do Starosty Wołomińskiego o wszczęcie postępowania zmierzającego do cofnięcia zezwolenia na gospodarowanie odpadami dla Prywatnego Zakładu Handlowo-Transportowego "Dar Trans" Dariusz Sobota. Według WIOŚ istnieje również konieczność "ograniczenia oddziaływania na środowisko" składowiska odpadów, które "Dar Trans" prowadzi w starym wyrobisku w lesie w powiecie wołomińskim.

WIOŚ zwrócił się również do miejscowego starosty o "zweryfikowanie, czy istnieją przesłanki do wygaszenia posiadanej decyzji administracyjnej na gospodarowanie odpadami" przez spółkę BIO-MED, która prowadzi instalację w Kazanowie k. Radomia.

Awaria nie do końca naprawiona

WIOŚ oceniając działanie stacji termicznej utylizacji osadów ściekowych w stołecznej "Czajce" zwrócił uwagę, że "mimo podejmowanych działań mających na celu usunięcie usterek i awarii, przestoje awaryjne STUOŚ nadal występują".

Powiązany Artykuł

1200_kolektory_Czajka_TT.jpg
Rafał Trzaskowski ws. oczyszczalni "Czajka": naprawiliśmy awarię rurociągu

"Z subiektywnej oceny wynika, że STUOŚ od stycznia 2013 r. do września 2019 r. mogła nie pracować blisko połowę czasu (średnio ok. sześciu miesięcy w ciągu danego roku kalendarzowego)" - czytamy w komunikacie.

Inspektorat wskazał, że "w trakcie przestojów wytworzone osady ściekowe w oczyszczalniach eksploatowanych przez MPWiK w m. st. Warszawie S.A. (4 oczyszczalnie: «Czajka», «Dębe», «Południe», «Pruszków») muszą zostać zagospodarowane w inny sposób, przez podmioty zewnętrzne (…) co pociąga za sobą konieczność zadysponowania dodatkowych środków finansowych pochodzenia publicznego".

>>>[CZYTAJ TAKŻE] To trzecia awaria "Czajki". Prezes MPWiK: nie ukrywaliśmy jej

"Taki stan sprawy, zdaniem WIOŚ w Warszawie, wzbudza duże wątpliwości co do sposobu gospodarowania środkami publicznymi przez Zarząd MPWiK. Mimo wydatkowania na budowę STUOŚ około 500 mln zł, MPWiK nadal nie jest w stanie samodzielnie zagospodarować wytwarzanych osadów ściekowych, wydatkując co roku dodatkowe środki publiczne na zlecenie tej usługi podmiotom zewnętrznym" - głosi komunikat.

Zawiadomienie do CBA

WIOŚ w Warszawie przypomniał, że w grudniu "zawiadomił Delegaturę Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Warszawie w celu podjęcia działań operacyjnych polegających na ustaleniu, czy ciągłe przestoje Stacji Termicznej Utylizacji Osadów Ściekowych (STUOŚ), w skład której wchodzą dwie linie technologiczne mogące pracować równolegle, należącej do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawie S.A., wynikające z jej niesprawności oraz dokonywane w tym czasie zlecenia publiczne na zagospodarowywanie komunalnych osadów ściekowych (w tym sam wybór podmiotów) nie godzą w interes ekonomiczny państwa mogący spowodować znaczną szkodę w finansach przedsiębiorcy z udziałem jednostki samorządu terytorialnego, tj. m. st. Warszawy".

st

Polecane

Wróć do strony głównej