"Susza uderza w setki tysięcy rolników". Apel abp. Gądeckiego o modlitwę o deszcz
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki zaapelował do wiernych i ludzi dobrej woli o wytrwałą i żarliwą modlitwę błagalną o deszcz. "Proszę, aby w sanktuariach, parafiach, domach zakonnych i rodzinach włączyć tę intencję do naszych modlitw, ufając, że Pan Bóg usłyszy nasze prośby" - napisał w apelu przewodniczący Episkopatu.
2020-04-21, 07:48
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zaznaczył, że zmaganiom z epidemią koronawirusa w Polsce towarzyszy zmaganie się z suszą.
Powiązany Artykuł
Coraz niższy poziom wód w rzekach. IMGW: prognozy hydrologiczne dla Polski nie są optymistyczne
"Jej skutkiem setki tysięcy hektarów uprawnych są zagrożone zniszczeniem, a wszystko to będzie miało negatywny wpływ na produkcję rolną, a w przyszłości na ceny produktów spożywczych oraz zdolności eksportowe naszego kraju. Susza uderza w setki tysięcy rolników, sadowników, ogrodników i ich rodziny, którzy utrzymują się z owoców ziemi. Jej dotkliwość może odczuć również przemysł przetwórczy i spożywczy" - podkreślił w apelu abp Stanisław Gądecki.
Podziękowanie za zaangażowanie
Stąd też apel przewodniczącego KEP do wszystkich wiernych oraz ludzi dobrej woli o wytrwałą i żarliwą modlitwę błagalną o deszcz. "Proszę, aby w sanktuariach, parafiach, domach zakonnych i rodzinach włączyć tę intencję do naszych modlitwy ufając, że Pan Bóg usłyszy nasze prośby".
Abp Stanisław Gądecki podziękował również za zaangażowanie służbom medycznym i mundurowym oraz osobom duchownym, życia konsekrowanego i wiernym świeckim, "którzy wierną modlitwą, wytrwałą pracą i konkretną pomocą materialną włączają się w walkę o zdrowie i życie Polaków".
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Za nami najcieplejsza zima od 150 lat. Straż pożarna przygotowana na suszę
Wtorek bez opadów
O tym, że sytuacja hydrologiczna w Polsce jest zła, niedawno informował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak przekazał, w kwietniu 42 stacje mierzące przepływ wód w rzekach - na 500 istniejących - pokazały stan poniżej normy, a w zeszłym roku taki stan był tylko w 10 stacjach. "To jedna z najgorszych sytuacji w historii pomiarów w Polsce" - przekazał IMGW.
- Poziom wody w Wiśle na całej jej długości powoli spada. Nic nie wskazuje na to, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni sytuacja się zmieni, tylko że będzie postępowała - powiedział w sobotę Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy IMGW. Jego słowa jak na razie sprawdzają się. W podanej przez Instytut na Twitterze prognozie pogody na wtorek podkreślono, że tego dnia synoptycy nie przewidują opadów deszczu.
Powiązany Artykuł
Deszczowa zima to za mało. Wciąż brakuje wody w glebie
bb
REKLAMA
REKLAMA