Rzecznik prezydenta: porozumienie ws. wyborów to gwarancja ich bezpieczeństwa i powszechności

2020-05-07, 11:56

Rzecznik prezydenta: porozumienie ws. wyborów to gwarancja ich bezpieczeństwa i powszechności
W ocenie Marka Króla, zamieszki w lokalach wyborczych mogą zepsuć obraz Polski. Foto: Shutterstock/Dziurek

- Najważniejsze jest to, żeby wybory prezydenckie mogły zostać przeprowadzone. Rozwiązanie przygotowane przez Zjednoczoną Prawicę ws. wyborów zagwarantuje ich bezpieczeństwo, demokratyczność, tajność i powszechność - ocenił rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

W środę wieczorem ogłoszono, że PiS i Porozumienie Jarosława Gowina przygotowały rozwiązanie dotyczące tegorocznych wyborów prezydenckich. Jak poinformowano, "po upływie terminu 10 maja 2020 r. oraz przewidywanym stwierdzeniu przez Sąd Najwyższy nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, Marszałek Sejmu RP ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie". Wybory mają odbyć się korespondencyjnie.

Powiązany Artykuł

zjednoczona prawica 1200 east news.jpg
"Zjednoczona Prawica pozostaje jednością". Politycy o porozumieniu ws. wyborów

Błażej Spychalski powiedział w czwartek w TVP Info, że jest przekonany, iż "system zaproponowany przez większość parlamentarną z jednej strony gwarantuje, że bezpieczeństwo będzie na najwyższym poziomie, a z drugiej strony to, co jest istotą wyborów - czyli to, że wybory będą przeprowadzone w sposób demokratyczny, tajny i powszechny".

>>> CZYTAJ WIĘCEJ: Będzie nowy termin wyborów. Porozumienie poprze głosowanie korespondencyjne

Dopytywany, jak dokładnie będą wyglądały wybory prezydenckie, Spychalski powiedział, że "szczegóły będą kwestią zastanowienia".

Celem "proces demokratyczny"

- W czwartek lider Porozumienia Jarosław Gowin na briefingu mówił, że w najbliższym czasie będą zgłaszane poprawki i nowelizacja ustawy - dodał.

Zdaniem Spychalskiego, "najważniejszym celem jest to, żeby proces demokratyczny (wybory prezydenckie - red.) mógł zostać przeprowadzony". Jak podkreślił, "gdyby nie postawa opozycji, która sprawuje władzę w Senacie, to wybory prezydenckie odbyłyby się 10 maja".

Powiązany Artykuł

debata-1200-pap.jpg
Polityka zagraniczna i społeczna, bezpieczeństwo, gospodarka, ustrój. Debata prezydencka w TVP

Porozumienie w Zjednoczonej Prawicy

Jego zdaniem, "dobrze się stało, że doszło do porozumienia w rządzie Zjednoczonej Prawicy", który - jak ocenił - jest dobry dla Polski. "Źle by było, gdyby obóz Zjednoczonej Prawicy się rozpadł" - podkreślił rzecznik prezydenta.

W czwartek Sejm odrzucił uchwałę Senatu ws. ustawy dotyczącej głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich 2020 r. Teraz ustawa trafi do prezydenta. Ustawa przewiduje, że głosowanie w tegorocznych wyborach prezydenckich ma być tylko korespondencyjne. Porozumienie zobowiązało się, że w porozumieniu z PiS, przygotuje propozycję zmian w ustawie ws. głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich 2020 r.

pg

Polecane

Wróć do strony głównej