X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Kolejny etap znoszenia ograniczeń. Premier: od 30 maja noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 09:00
- W najbliższą sobotę nastąpi zmiana zasad dot. zakrywania nosa i ust. W przestrzeniach ogólnodostępnych noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe. Jednak w sklepach, środkach komunikacji, kościołach czy kinach ich zakładanie nadal będzie wymagane - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji.
Audio
  • Premier: celem było przesunięcie fali zachorowań, żeby nie zabrakło łóżek, respiratorów i środków medycznych do leczenia (IAR)
  • Od 30 maja zmiany w zasadach noszenia maseczek (IAR)
  • Premier apeluje do Senatu o niespowalnianie prac nad ustawą dot. wyborów prezydenckich (IAR)
Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w KPRM
Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w KPRMFoto: PAP/Marcin Obara

EN_koronawirus1200.jpg
Ministerstwo Zdrowia: wyzdrowiało już ponad 10 tys. osób. 229 nowych zakażeń i jeden zgon

Premier podkreślił na konferencji prasowej w środę, że w związku m.in. z rosnącą liczbą powrotów do zdrowia osób, które były zakażone koronawirusem, znoszone będą niektóre obostrzenia. Jak zaznaczył, "od najbliższej soboty, od 30 maja sporo się zmienia".

Zmodyfikowane zostaną zasady dotyczące zakrywania usta i nosa. - Będzie obowiązywała jedna generalna zasada: w przestrzeniach ogólnodostępnych, jeżeli to będzie tylko możliwe, zachowanie dystansu dwumetrowego, a noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe. Jeżeli dwie osoby idą obok siebie, blisko, to dalej zalecane jest noszenie maseczek - poinformował premier.

Jak zaznaczył, "zasada ta dotyczy przestrzeni otwartych, ale również przestrzeni zamkniętych, gdzie bezpiecznie da się zachować dystans, jeżeli odpowiednio do tego zostaną przygotowane warunki, na przykład w restauracji, zakładzie fryzjerskim czy innym usługowym".


Premier dodał, że w sklepach, w środkach komunikacji publicznej, w kościołach lub w kinach maseczki będą wciąż obowiązkowe.

"Od soboty w sklepach bez limitu osób; od niedzieli bez limitu wiernych w kościołach"

- Od soboty zdejmujemy również ograniczenia w handlu - to ważny dzień dla wszystkich handlowców. W sklepach nie będą obowiązywały już limity osób w zależności od powierzchni sklepu - zapowiedział premier.

Poinformował także, że podobne ograniczenia przestają od soboty obowiązywać w gastronomii, ale zaznaczył, że nadal będzie obowiązek noszenia maseczek ochronnych w mniejszych sklepach i gastronomii.

- Jeżeli chodzi o kult religijny - już od tej niedzieli nie będą obowiązywały limity wiernych w kościołach, ale również taka sama zasada i dystans dwumetrowy od innego wiernego - powiedział Morawiecki.

"Chcemy dopuścić możliwość zgromadzeń do 150 osób"

- Chcemy dopuścić możliwość zgromadzeń do 150 osób - oświadczył szef rządu na środowej konferencji prasowej. - Ta liczba jest wydyskutowana, wypracowana z wieloma ekspertami, epidemiologami - zaznaczył.

- Te zgromadzenia, bardzo proszę organizować z zachowaniem dystansu, aby ograniczyć ryzyko transmisji koronawirusa - podkreślił Morawiecki. Zastrzegł, że dla zachowania absolutnego bezpieczeństwa decyzję i zalecenia dotyczące organizacji takich wydarzeń podejmować będzie Główny Inspektor Sanitarny, Wojewódzki Inspektor Sanitarny we współpracy z wojewodą.

- Może się tak zdarzyć, że będą ogniska koronawirusa i akurat w tym miejscu ktoś zapragnie zrobić zgromadzenie. Należy tu zachować zdrowy rozsądek, pewne kwestie bezpieczeństwa będą tu zastosowane - zaznaczył szef rządu.

"Instytucje kultury i obiekty sportowe będą mogły być otwarte"

Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej podał, że "instytucje kultury, jak kina, teatry, filharmonie i inne, a także obiekty sportowo-rekreacyjne: baseny, siłownie, kluby fitness oraz solaria i salony masażu, te wszystkie miejsca będą mogły być otwarte przy zachowaniu zasad epidemicznych, sanitarnych".

Poinformował, że "wyjątek będą stanowiły dyskoteki i kluby". - Bo wiemy z doświadczeń z innych krajów, że to są bardzo często ogniska nowych zakażeń - mówił.

Powiedział, że wesela będą mogły odbywać się od 6 czerwca z udziałem 150 gości.

"Udało się uratować ponad 4 mln miejsc pracy"

Szef rządu na konferencji prasowej nawiązał do sytuacji na rynku pracy. Przypomniał, że mija miesiąc od wdrożenia tarczy finansowej oraz dwa miesiące od uruchomienia tarczy antykryzysowej.

Premier poinformował, że dzięki temu wsparciu udało się uratować ponad 4 mln miejsc pracy. Dodał, że na ten cel przeznaczono 40 mld zł. - To bardzo sprawne działanie uratowało miliony miejsc pracy. To spowodowało, że i w kwietniu, i w maju przyrosty bezrobocia były mniejsze, niż ktokolwiek mógł się spodziewać - powiedział premier. Dodał, że rządowe instrumenty wsparcia okazały się skuteczne.

Zaznaczył, że cały czas należy zachować czujność względem koronawirusa. - Udało nam się uniknąć najgorszych ciosów, jakie mogły na nas spaść od początku epidemii. Teraz przed nami nowa rzeczywistość, w której musimy nauczyć się żyć. Ten koronawirus cały czas z nami będzie, do wynalezienia szczepionki, oby jak najszybciej - podkreślił premier.

Wyraził nadzieję, że przy odpowiedniej dyscyplinie będziemy mogli szybko wrócić do normalności gospodarczej. - Czerwiec, lipiec - to będą te miesiące powrotu w pełni do normalności gospodarczej - powiedział premier.

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Zawsze gotowe nieść pomoc". Premier złożył życzenia pielęgniarkom i położnym

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 16:57
"Dziękujemy za Wasze zaangażowanie szczególnie w tym trudnym okresie" - napisał premier Mateusz Morawiecki z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych. "To właśnie te Panie i coraz więcej Panów są przy nas w najtrudniejszych chwilach życia" - podkreślił szef rządu na Twitterze.
rozwiń zwiń