X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Kulisy negocjacji w Brukseli. Wiemy, jakie były wytyczne polskiego rządu na szczyt UE

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 10:08
W wytycznych ze spotkania Rady Ministrów na szczyt UE w Brukseli napisano m.in., że Polska wniesie o wykreślenie z lipcowej propozycji szefa Rady Europejskiej punktów odwołujących się do mechanizmu warunkowości, wiążącego budżet z praworządnością, który - jak oceniono - jest niezgodny z unijnymi traktatami.
Premier RP Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w Brukseli.
Premier RP Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w Brukseli.Foto: PAP/Radek Pietruszka

Posłuchaj

00:50 szczyt-ue.mp3 Premierzy Polski i Węgier - nie ma bezpośredniego powiązania funduszy z praworządnością. O szczegółach Karol Darmoros z Brukseli (IAR)
morawiecki_orban_1200.jpg
"Takiej kwoty nigdy wcześniej nie było". Premier o środkach UE wynegocjowanych dla Polski

Zaznaczono jednocześnie, że Polska wniesie o wprowadzenie osobnej konkluzji, "z której jasno będzie wynikać, że nałożenie na państwo członkowskie sankcji związanej z brakiem praworządności następuje wyłącznie w trybie przewidzianym w art. 7 ust. 2 i 3 TUE - po jednomyślnym stwierdzeniu przez Radę Europejską".

Premier Mateusz Morawiecki po szczycie poinformował, że mechanizm, który ma zostać wypracowany, będzie podlegał walidacji Rady. - Rada Europejska, jest to tam wyraźnie napisane, to jednomyślność. Bez zgody Węgier, bez zgody Polski, bez zgody Grupy Wyszehradzkiej nic się tutaj nie zadzieje - powiedział.

Czytaj także:

Przedszczytowe wytyczne z Rady Ministrów głoszą, że Polska wspiera te inicjatywy dotyczące praworządności, które są zgodne z literą i duchem traktatów. W oparciu o cytaty poszczególnych artykułów w wytycznych wskazano, że inicjatywy te powinny uwzględniać, że "zgodnie z zasadą przyznania Unia działa wyłącznie w granicach kompetencji przyznanych jej przez państwa członkowskie w Traktatach do osiągnięcia określonych w nich celów" (art. 5 ust. 2 TUE), a "wszelkie kompetencje nieprzyznane Unii w Traktatach należą do państw członkowskich" (art. 4 ust 1 TUE).

krzysztof bosak 1200.jpg
Krzysztof Bosak: w UE oddalono to, co najgorsze, czyli uchwalenie wprost kryteriów ideologicznych

Unia - podkreślono w wytycznych - podejmując takie inicjatywy, musi ponadto "szanować równość państw członkowskich wobec Traktatów, jak również ich tożsamość narodową, nierozerwalnie związaną z ich podstawowymi strukturami politycznymi i konstytucyjnymi" (art. 4 ust. 2 TUE.

"Rzeczpospolita Polska sprzeciwia się wprowadzeniu mechanizmu łączącego budżet UE z zasadą praworządności, jako sprzecznego z treścią art. 7 TUE" - stwierdzono w stanowisku.

Dublowanie przewidzianej w nim procedury, według rządu, nie gwarantuje bezpieczeństwa prawnego i może stać się "narzędziem działań skierowanym przeciwko państwom członkowskim, nie tylko będącym obecnie przedmiotem publicznej debaty w UE, lecz mogącym stać się jej przedmiotem w przyszłości".

"Mechanizm wiążący przyznanie środków z budżetu z oceną poziomu praworządności, jako oparty o wartości niemierzalne, nieobiektywne oraz nieekonomiczne, może bowiem zostać wykorzystany instrumentalnie przeciwko tym państwom" - uzasadniano. Mechanizm ten - w ocenie rządu - "już z samego założenia implikuje po stronie beneficjentów funduszy UE stan niepewności prawnej".

Zobacz także: Viktor Orban z podziwem o negocjacjach Mateusza Morawieckiego. "Był liderem naszego zespołu".

Źródło: TVP Info

paw/

Czytaj także

Premier: Polska przeciwna propozycjom wiązania funduszy z praworządnością

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2020 11:00
Polska stale nie zgadza się na propozycje wiązania unijnych środków z przestrzeganiem praworządności i osiąganiem celów klimatycznych. Takie stanowisko przedstawił w nocy premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu pierwszego dnia szczytu Rady Europejskiej w Brukseli.
rozwiń zwiń