Adam Glapiński: dzięki działaniom NBP w budżetach domowych i firm zostanie prawie 7 mld zł

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński poinformował w Sejmie o najistotniejszych działaniach banku centralnego w związku z ogłoszeniem stanu pandemii. Jak mówił, była ona nie tylko zagrożeniem dla zdrowa publicznego, ale także gospodarki.

2020-07-23, 18:45

Adam Glapiński: dzięki działaniom NBP w budżetach domowych i firm zostanie prawie 7 mld zł

- By ograniczyć skalę negatywnych skutków ekonomicznych i przeciwdziałać utrwaleniu się osłabionej koniunktury, konieczne było podjęcie zdecydowanych kroków po stronie polityki gospodarczej - powiedział Adam Glapiński. Dodał, że NBP odgrywa w tym zakresie bardzo istotną rolę.

Powiązany Artykuł

min fin mid-20723158 1200.jpg
Wykonanie budżetu w 2019 r. Minister finansów przedstawił w Sejmie sprawozdanie

Wśród działań, które podjął NBP, prezes Adam Glapiński wymienił zapewnienie niezakłóconego działania systemu płatniczego, zaopatrywanie Polaków w gotówkę czy - jak to określił - poluzowanie polityki pieniężnej, co przyczyniło się do poprawy sytuacji finansowej tysięcy przedsiębiorstw i gospodarstw domowych, zwiększając szanse polskiej gospodarki na szybki powrót na ścieżkę wzrostu.

Posłuchaj

Adam Glapiński o wpływie pandemii koronawirusa na koniunkturę (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Niższe stopy procentowe

Adam Glapiński zwrócił uwagę, że działaniem wspierającym polską gospodarkę było trzykrotne obniżenie od połowy marca stóp procentowych, w tym stopy referencyjnej NBP łącznie o 1,4 punktu procentowego.

Powiązany Artykuł

gembicka 1200 free.jpg
Wyrównanie płac kobiet i mężczyzn. Projekt skierowany do komisji

- Przełożyło się to na istotne oszczędności dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, w związku z obniżeniem rat od zaciągniętych kredytów i poprawiło zdolność kredytobiorców do obsługi zobowiązań wobec banków - mówił.

Posłuchaj

Adam Glapiński o niższych ratach kredytowych po obniżce stóp procentowych (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Dodał, że dzięki obniżce stóp procentowych rata przeciętnego kredytu mieszkaniowego spadła o około 120 złotych.

Powiązany Artykuł

Mateusz Morawiecki pap 1200.jpg
Premier: Polska największym beneficjentem Funduszu Spójności

- Z tytułu niższych rat kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych oraz kredytu dla przedsiębiorstw, w budżetach gospodarstw domowych i firm zostanie rocznie prawie 7 miliardów złotych - zaznaczył.

Czytaj więcej:

Bufor ryzyka systemowego

Prezes Narodowego Banku Polskiego powiedział, że reakcją banków na pandemię może być nadmierne ograniczenie podaży kredytów. Dodał, że Komitet Stabilności Finansowej zarekomendował resortowi finansów obniżenie do zera bufora ryzyka systemowego, wynoszącego dotąd 3 procent.

- Dzięki temu banki otrzymały do dyspozycji kapitał w wysokości około 30 miliardów złotych - powiedział Adam Glapiński.

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej