Łapówki w zamian za zlecenia. Zatrzymania przedstawicieli firm w 4 województwach
Agenci CBA zatrzymali 11 przedstawicieli przedsiębiorstw, podejrzanych o korupcję podczas postępowań przetargowych. Zatrzymań na polecenie Prokuratury Regionalnej w Lublinie dokonano w województwach lubelskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim oraz lubuskim - poinformowała w komunikacie Prokuratura Krajowa.
2020-08-24, 05:49
Podejrzani usłyszeli prokuratorskie zarzuty kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz łapownictwa, za które grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.
Powiązany Artykuł
63 mln zł straty Skarbu Państwa przez mafię paliwową. Cztery kolejne osoby zatrzymane przez CBA
Wobec pięciu osób zastosowano tymczasowy areszt z ewentualnym jego uchyleniem po wpłacie poręczeń majątkowych w kwotach od 70 do 300 tysięcy złotych. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki wolnościowe w postaci poręczeń majątkowych w kwocie od 5 do 50 tysięcy złotych i dozór policji.
390 tys. złotych korzyści majątkowych
Jak poinformowała Prokuratura Krajowa, zgromadzony materiał dowodowy wskazuje, że w latach 2012-2018 działała zorganizowana grupa przestępcza wręczająca korzyści majątkowe pracownikom kilku przedsiębiorstw z województw lubelskiego i świętokrzyskiego. Ustalono, że przedstawiciele jednej z lubuskich spółek przekazywali finansowe gratyfikacje reprezentantom kilku firm działających w przemyśle ciężkim w zamian za udzielanie zleceń lub ujawnianie informacji istotnych w procedurze wyboru dostawcy.
Czytaj także:
- "Puste faktury" na 12 mln zł. Służby rozpracowały zorganizowaną grupę przestępczą
- Medyczna marihuana za łapówkę. Nieoficjalnie: jeden z zatrzymanych kandydował do Sejmu z list PSL
Łączna wartość przekazanych korzyści majątkowych miała wynieść co najmniej 390 tysięcy złotych. Wręczane korzyści były według śledczych legalizowane za pomocą pozornych umów o dzieło oraz rozliczane poprzez wystawianie fałszywych faktur przez współpracujące z grupą przedsiębiorstwo.
REKLAMA
mbl
REKLAMA