Oddziały kawalerii ochotniczej z całej Polski. Dziś będzie można zobaczyć inscenizację Bitwy pod Komarowem
Bitwa pod Komarowem jest przez historyków porównywana do Bitwy Warszawskiej. W trakcie wojny polsko-bolszewickiej starły się tam bolszewicka 1. Armia Konna i polska 1. Dywizja Jazdy. Historycy wojskowości uznali Bitwę pod Komarowem za jedno z sześciu największych zwycięstw jazdy polskiej.
2020-08-30, 09:45
W 100. rocznicę bitwy na polach w Wolicy Śniatyckiej odbędzie się inscenizacja bitwy. Udział ma wziąć kilkuset kawalerzystów ochotników konno, 100 rekonstruktorów, 300 żołnierzy Wojska Polskiego.
Powiązany Artykuł
Alternatywne obchody 40-lecia Solidarności w ECS. Były opozycjonista: działalność antysolidarnościowa i wywrotowa
Dowódca Komarowskiej Potrzeby Tomasz Dudek powiedział, że będzie to wielkie święto. Wpisze się ono w centralne obchody święta kawalerii polskiej, które zostało ustanowione w związku ze zwycięstwem pod Komarowem.
- Zamierzenie jest potężne - bardzo dużo oddziałów kawalerii ochotniczej z całej Polski, mamy również gości z zagranicy, m.in. z Niemiec. Dużo będzie się działo, oczywiście to, co widownia najbardziej lubi, czyli inscenizacja epizodów bitwy - pokażemy coś, czego jeszcze państwo nie widzieliście - podkreślił Tomasz Dudek.
- Bitwa 1920. Narracyjny serwis internetowy Polskiego Radia i "Niepodległej"
- Portal o Bitwie Warszawskiej. Przedsięwzięcie Polskiego Radia i "Niepodległej"
Patronat Andrzeja Dudy
Inscenizacja epizodów Bitwy pod Komarowem rozpocznie się w południe na polach w Wolicy Śniatyckiej. Ze względu na obostrzenia sanitarne przewiduje się udział jedynie 3 tysięcy widzów.
Wydarzenie objęli patronatem m.in. prezydent Andrzej Duda, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i premier Mateusz Morawiecki.
kad
REKLAMA