"Kraków na styku trzech epok". Wyjątkowa wystawa przed Świątynią Opatrzności Bożej

2020-09-01, 16:45

"Kraków na styku trzech epok". Wyjątkowa wystawa przed Świątynią Opatrzności Bożej
Wernisaż wystawy „Kraków na styku trzech epok 1939-1945 – w obiektywie Pawła Bielca” przed Świątynią Opatrzności Bożej w Warszawie. Foto: PAP/Leszek Szymański

"Kraków na styku trzech epok 1939-1945 - w obiektywie Pawła Bielca" to tytuł nowo otwartej wystawy przed Świątynią Opatrzności Bożej w Warszawie. Ekspozycja przedstawia życie Krakowa przed wybuchem II wojny światowej, okupację niemiecką, a następnie sowiecką.

Jak powiedziała wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Magdalena Gawin, inspiracją powstania wystawy były rocznice podpisania porozumień sierpniowych oraz napaści Niemiec na Polskę, które łączy postać papieża Jana Pawła II. "Bez Jana Pawła II ta pokojowa rewolucja nie byłaby możliwa, bez którego Solidarność nie byłaby możliwa, to jest ten punkt odniesienia w historii Polski - króla ducha, który wzywał Ducha Świętego do odnowienia oblicza ziemi, dzięki czemu powstała Solidarność tej ziemi" - mówiła wiceminister. Jak dodała, Jan Paweł II dał "przede wszystkim bezbronnym siłę, a wątpiącym nadzieję".

Powiązany Artykuł

shutterstock_żałoba_1200.jpg
"Żałoba jako poczucie siebie". Urszula Kluz-Knopek o wystawie "Czas kamienia"

Miasto przyszłego papieża

Dyrektor Muzeum Mt 5,14 Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego Piotr Dmitrowicz zaznaczył, że wystawa opowiada o mieście Karola Wojtyły w przełomowym momencie. - Gdzie najpierw mamy okupację niemiecką, wszechobecne swastyki i później kolejne zniewolenie przez sowietów, którzy wchodzą do Krakowa w styczniu 1944 roku - mówił Piotr Dmitrowicz. Jest to też opowieść o mieszkańcach Krakowa i o Karolu Wojtyle, dla którego te pięć lat wojny był to ważny, dramatyczny okres. Stracił wówczas ojca, a także podjął decyzję, by zostać księdzem.

Czytaj także:

Jak dodał Piotr Dmitrowicz, wystawa jest zachętą do obejrzenia ekspozycji w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego mieszczącego się pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej.

Posłuchaj

Przed Świątynią Opatrzności Bożej otwarto wystawę „Kraków na styku trzech epok 1939 -1945 - w obiektywie Pawła Bielca” cz. 1 (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

W Muzeum znajduje się aparat krakowskiego fotografa Pawła Bielca oraz jego atelier, a także inne fotografie przedstawiające życie Karola Wojtyły i kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Posłuchaj

Przed Świątynią Opatrzności Bożej otwarto wystawę "Kraków na styku trzech epok 1939 -1945 - w obiektywie Pawła Bielca" cz. 2 (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

pkr

Polecane

Wróć do strony głównej