more_horiz
Wiadomości

Maląg: opozycja, jeszcze niedawno, mając pełnię władzy, niewiele zrobiła dla kobiet

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 12:40
- Ostanie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego budzi społeczne emocje i jest wykorzystywane przez opozycję dla doraźnych celów politycznych – mówiła we wtorek w Sejmie minister rodziny Marlena Maląg.
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg na sali obrad Sejmu w Warszawie, 27 października.
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg na sali obrad Sejmu w Warszawie, 27 października.Foto: PAP/Piotr Nowak

W Sejmie minister rodziny informuje posłów o pomocy dzieciom z niepełnosprawnościami m.in. w ramach programu "Za życiem". Szefowa MRiPS ma także omówić ewentualne skutki realizacji wyroku TK w sprawie aborcji.

Sejm protest 1200 PAP.jpg
Opozycja paraliżuje prace Sejmu. Rząd miał przedstawić informację o programie "Za życiem"

"Ostatnie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego budzi społeczne emocje wykorzystywane przez opozycję dla doraźnych celów politycznych. Tę samą opozycja, która jeszcze niedawno, mając pełnię władzy, niewiele zrobiła dla kobiet podejmujących heroiczną decyzję o urodzeniu dziecka o ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniu albo nieuleczalnej chorobie zagrażającej życiu" – powiedziała Maląg. Dodała, że przemawia jako minister rodziny i kobieta.

Kompleksowe wsparcie rodzin

Zwracała uwagę, że rząd Zjednoczonej Prawicy jako pierwszy i jedyny przygotował program "kompleksowego wsparcia dla rodzin – program 'Za Życiem'. Żeby walczyć o godność trzeba przede wszystkim żyć" – podkreśliła.

Zaznaczyła, że nakłady na wsparcie osób z niepełnosprawnościami w 2015 r. wynosiły ponad 15 mld, a w 2020 r. jest to ponad 27 mld zł.

W ubiegły czwartek TK orzekł, że przepis ustawy z 1993 r., zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

Czytaj również:

Po wyroku TK w całej Polsce trwają protesty przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego, organizowane m.in. przez ruch Strajk Kobiet. Protesty odbywały się m.in. przed domem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, siedzibą PiS w Warszawie i na ulicach wielu miast w Polsce. W niedzielę odbyły się protesty także przed i w kościołach.

Rozszerzenie programu

Po ogłoszeniu wyroku TK rzeczniczka PiS Anita Czerwińska oświadczyła, że funkcjonujący od 1 stycznia 2017 r. program "Za życiem" zostanie poszerzony, aby zapewnić opiekę każdemu dziecku rodzącemu się z poważną chorobą czy z wadami. Zapowiedziała, że zostanie powołana komisja nadzwyczajna, która miałaby przedstawić projekt nowelizację przepisów.

Protest warszawa tt-1200.jpg
"Opozycji zależy na chaosie i anarchii". Tomasz Rakowski o protestach ws. aborcji

Program "Za życiem" jest przeznaczony dla dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością i dla ich rodziców. Celem jest m.in. udzielenie szczególnej pomocy kobietom w ciąży powikłanej i w razie niepowodzeń położniczych, a także dzieciom, u których zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą ich życiu, powstałe w prenatalnym okresie rozwoju lub w czasie porodu.

3 miliardy złotych

Pierwszy etap programu "Za życiem" został przedstawiony w 2016 r. przez ówczesną premier Beatę Szydło. Obejmował m.in. wsparcie rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem, wzmocnienie roli asystentów rodziny, rozwój mieszkań chronionych i nowy program polityki zdrowotnej. Dugi etap obejmował m.in. wsparcie byłych uczestników warsztatów terapii zajęciowej, wydłużenie z 14 do 30 dni prawa do zasiłku opiekuńczego oraz wsparcie zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Na realizację programu w latach 2017-2021 przewidziano ponad 3 mld zł.

Obowiązująca od 1993 r. ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwala na dokonanie aborcji w trzech przypadkach. Jednym z nich jest właśnie duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Pozostałe to sytuacja, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

pg

Zobacz także

Zobacz także