more_horiz
Wiadomości

Sejm: informacja minister Maląg na temat funkcjonowania programu "Za życiem" została przyjęta

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 06:40
Sejm przyjął informację minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg na temat funkcjonowania programu kompleksowego wsparcia dla rodzin "Za życiem". Wniosek o odrzucenie informacji szefowej resortu rodziny nie uzyskał większości.
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg na sali obrad Sejmu w Warszawie, 27 października.
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg na sali obrad Sejmu w Warszawie, 27 października.Foto: PAP/Piotr Nowak

Sejm Marlena Malag pap 1200.jpg
Maląg: opozycja, jeszcze niedawno, mając pełnię władzy, niewiele zrobiła dla kobiet

Program "Za życiem" jest kompleksowym wsparciem dla osób niepełnosprawnych, a na jego realizację przewidziano w latach 2017-2021 ponad 3 miliardy złotych - mówiła wcześniej w Sejmie minister Marlena Maląg. Zaznaczyła, że nakłady na wsparcie osób z niepełnosprawnościami w 2015 roku wynosiły ponad 15 miliardów złotych a w tym roku to ponad 27 miliardów złotych.

Wszechstronna opieka

Program obejmuje opieką kobiety w ciąży w szczególności, gdy ciąża jest powikłana - zaznaczyła minister. Wyjaśniła, że kobieta otrzymuje wszechstronną opiekę w czasie ciąży i po porodzie, oraz pomoc w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Rodzinom i dzieciom z wadą letalną zapewniana jest opieka psychologiczna, a kiedy potrzeba także paliatywna - mówiła minister. Dodała, że rząd wprowadził też uregulowania prawne sprzyjające egzekucji alimentów. Rozwinął też sieć domów dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży oraz wprowadził rozwiązania wspomagających uczennice w ciąży.

Czytaj również:

Marlena Maląg zwróciła uwagę, że rząd utworzył też Fundusz Solidarnościowy. Na programy z tego Funduszu przeznaczono w tym i ubiegłym roku ponad 14 miliardów złotych. Działa również program "Opieka wytchnieniowa" dla członków rodzin osób niepełnosprawnych. Rozszerzany jest również program "Asystent Rodziny".

Minister Marlena Maląg odniosła się także do ubiegłotygodniowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że aborcja eugeniczna jest sprzeczna z polską konstytucją. "Życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne powinno być chronione przez ustawę zasadniczą" - mówiła szefowa resortu rodziny. Zapewniła, że rząd chroni i będzie chronił polskie kobiety.

pg

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem