Premier odpowiedział szefowej KE. "Do TSUE można zaskarżyć tylko akt prawny UE, który został przyjęty"
Mateusz Morawiecki odpowiedział na słowa Ursuli von der Leyen, która zasugerowała, że Polska i Węgry w sprawie mechanizmu praworządności mogą się udać do TSUE. Premier przypomniał szefowej KE, że do "Trybunału Sprawiedliwości można zaskarżyć tylko akt prawny UE, który został przyjęty". Szef rządu podkreślił również, że Polska "z całą mocą" sprzeciwia się rozwiązaniom omijającym wspólnotowe traktaty.
2020-11-25, 16:35
Przewodnicząca Komisji Europejskiej powiedziała w środę, że państwa, które mają wątpliwości w sprawie mechanizmu praworządności - chodzi o Polskę i Węgry - mogą zgłosić zastrzeżenia do Trybunału Sprawiedliwości UE.
Powiązany Artykuł
"To propozycja demagogiczna". Zbigniew Ziobro krytykuje Ursulę von der Leyen
Poproszony na konferencji prasowej o komentarz, premier stwierdził, że "żeby zaskarżyć jakiś akt Unii Europejskiej do Trybunału Sprawiedliwości, to ten akt musi być przyjęty". - My sprzeciwiamy się z całą mocą przyjęciu aktu, który jest aktem prawnym omijającym traktaty - dodał szef rządu.
Mateusz Morawiecki powiedział, że "prawo wtórne" UE, takie jak rozporządzenia czy dyrektywy "nie może omijać, nie może nadpisywać niejako prawa pierwotnego, czyli prawa traktatowego". - Prawo traktatowe jest nadrzędne. To tak, jak w porządku prawa krajowego, konstytucja stoi wyżej niż ustawa, a ustawa stoi wyżej niż rozporządzenie - dodał szef rządu.
- Müller o negocjacjach ws. budżetu UE: najważniejsza jest zgodność z unijnymi traktatami
- Sobolewski o sprawie praworządności: ze strony prezydencji niemieckiej nastąpiło "przemyślenie tematu"
jp
REKLAMA