Rada Koalicji Zjednoczonej Prawicy. Terlecki: jeżeli będzie to możliwe, będziemy chcieli uniknąć weta ws. budżetu UE
- Obrona suwerenności, zarówno politycznej, jak i ekonomicznej, jest istotna; będziemy chcieli uniknąć weta ws. budżetu UE, jeżeli będzie to możliwe, czyli jeśli zostaną wycofane pomysły kierowane pod adresem Polski i Węgier - powiedział Ryszard Terlecki (PiS) po posiedzeniu Rady Koalicji Zjednoczonej Prawicy.
2020-12-01, 22:30
We wtorek odbyło się posiedzenie Rady Koalicji Zjednoczonej Prawicy. Uczestniczyli w nim m.in. premier Mateusz Morawiecki, szef MON Mariusz Błaszczak, wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Obecni byli liderzy współtworzących Zjednoczoną Prawicę ugrupowań: szef Porozumienia, wicepremier oraz minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, szef Solidarnej Polski minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, wiceszef resortu z Solidarnej Polski Sebastian Kaleta oraz wiceszef MAP Janusz Kowalski (SP).
Powiązany Artykuł
Spotkanie premierów Polski i Węgier w Warszawie. Ustalono stanowisko ws. budżetu UE
- Omawialiśmy sprawy bieżące w tym sprawy budżetu UE i kwestie, które są przed nami w Unii Europejskiej. Zgodziliśmy się, że obrona suwerenności, zarówno politycznej, jak i ekonomicznej, jest istotna. Zgodziliśmy się też w tym, że także UE jednak nie może działać poza Traktatami i nie może łamać prawa, które sama ustanowiła i które ją obowiązuje - powiedział dziennikarzom Terlecki po zakończeniu posiedzenia.
- Sprawa Polski i Węgier na komisji PE. Europosłowie skrytykowali też niemiecką prezydencję
- Prof. Legutko: UE nie chodzi o praworządność, ale o podporządkowanie niepokornych rządów
Na pytanie, czy była zgoda co do możliwości zgłoszenia weta i czy były głosy przeciwne Terlecki odpowiedział: "Będziemy oczywiście chcieli uniknąć weta, jeżeli będzie to możliwe, to znaczy, jeżeli zostaną wycofane te pomysły, które są kierowane pod adresem nas i Węgier".
Pytany o uchwałę holenderskiej Izby Reprezentantów, która zobligowała swój rząd do postawienia Polski przed Trybunałem Sprawiedliwości za naruszenie praworządności, Terlecki podkreślił, że Holandia weszła w okres przedwyborczy.
REKLAMA
- Można się tam spodziewać różnych działań ze strony tych sił, które walczą w kampanii wyborczej - zauważył wicemarszałek Sejmu.
Budżet UE i praworządność
W poniedziałek wieczorem w Warszawie premier Mateusz Morawiecki spotkał się z premierem Węgier Viktorem Orbanem, aby omówić dalsze działania w kontekście negocjacji budżetowych w UE. Było to kolejne w ostatnich dniach spotkanie obu premierów. W ubiegły czwartek w Budapeszcie szefowie rządów Polski i Węgier podpisali deklarację dotyczącą uzgodnienia stanowiska krytycznego wobec powiązania wypłat z budżetu z "arbitralnymi i nieobiektywnymi kryteriami naruszeń praworządności".
Powiązany Artykuł
Ziobro: w sprawie zasady warunkowości stanowisko moje i premiera jest zbieżne
W listopadzie na posiedzeniu ambasadorów państw UE Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności - rozporządzenie przyjęto większością kwalifikowaną państw członkowskich.
- Prof. Szymanowski: brak weta mógłby oznaczać Europę dwóch prędkości
- "Będzie miał kluczowe znaczenie". Merkel o grudniowym szczycie UE
W ubiegły piątek premier Morawiecki rozmawiał telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Niemcy w ramach prezydencji w Radzie UE prowadzą obecnie negocjacje budżetowe. Po rozmowie premier poinformował, że oświadczył kanclerz Niemiec, iż Polska oczekuje dalszych prac pozwalających na znalezienie rozwiązania, które zagwarantuje prawa wszystkich państw UE i potwierdził gotowość do zawetowania nowego budżetu.
Szef polskiego rządu zapowiedział wcześniej, że Polska na pewno skorzysta z prawa do sprzeciwu, jeśli nie będzie satysfakcjonującego Warszawę porozumienia w sprawie powiązania kwestii praworządności z budżetem UE. Premier Węgier skierował list do niemieckiej prezydencji i szefów unijnych instytucji, w którym zagroził zawetowaniem budżetu UE i funduszu odbudowy, jeśli wypłata środków będzie powiązana z kwestią praworządności.
pkr,fc
REKLAMA