more_horiz
Wiadomości

"Jest symbolem dobra, braterstwa i służby". Para prezydencka przyjęła Betlejemskie Światło Pokoju

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 18:23
- To Światło jest symbolem dobra, braterstwa i służby - mówił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda, który wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą przyjęli w Pałacu Prezydenckim od harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju.
Para prezydencka przyjęła Betlejemskie Światło Pokoju
Para prezydencka przyjęła Betlejemskie Światło PokojuFoto: Grzegorz Jakubowski/KPRP

- Nie ma dzisiaj z nami szerokiego grona druhen i druhów, ale jest z nami to Światełko służby. (...) Służby, która w tym roku, w czasie pandemii koronawirusa ma tak silny i znamienny wymiar. Służby, która realizowana przez drugiego człowieka jest tym najmocniejszym spoiwem, które, obok przyjaźni, charakteryzuje harcerskiego ducha - powiedział Andrzej Duda, zwracając się do harcerzy.

Podkreślił, że przyjaźń i służba są najważniejszymi elementami istoty harcerskiego etosu. Prezydent dodał, że Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem dobra, ciepła i braterstwa.

prezydent Andrzej Duda free kprp chanuka-1200.jpg
Uroczystość zapalenia świec chanukowych w Pałacu Prezydenckim

Długa tradycja

Agata Kornhauser-Duda dziękowała harcerzom w kraju i za granicą za ich postawę w czasie pandemii koronawirusa i wyświadczanie dobra drugiemu człowiekowi. Pierwsza dama złożyła też harcerzom świąteczne życzenia. "Światło służby" - to hasło tegorocznego Betlejemskiego Światła Pokoju.

Betlejemskie Światło Pokoju po raz pierwszy zorganizowano w 1986 r. w Austrii. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Co roku chłopiec lub dziewczynka odbierają światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Później trafia ono do Wiednia, skąd uroczyście jest przekazywane mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Czytaj także:

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 roku. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ - do Szwecji. 

pkr

Zobacz także

Zobacz także